01.07.2020/09:43

Podatek cukrowy miał obowiązywać od środy. Firmom się jednak upiekło

Od 1 lipca, czyli od dziś, obowiązywać miał forsowany przez Ministerstwo Zdrowia podatek cukrowy. Tak się jednak nie stało, bowiem prace nad nowymi przepisami utknęły w parlamencie w marcu i od tamtej pory ani drgnęły.

Ustawa w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów - bo tak brzmi oficjalna nazwa tego aktu prawnego - uchwalona została przez Sejm już 14 lutego 2020 r. Jednak niecały miesiąc później Senat wniósł o odrzucenie ustawy. To oznacza, że ustawa wróciła do Sejmu, który powinien się nią zająć ponownie. Powinien, ale dotychczas nie zajął.

Jak już informowaliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl, przyczyną takiego stanu rzeczy była przedłużająca się kampania wyborcza. "Przełożenie" wyborów prezydenckich z maja na czerwiec (I tura) i lipiec (II tura) pokrzyżowało plany Prawa i Sprawiedliwości, by "przyklepać" w Sejmie podatek cukrowy zaraz po wyborach i zdążyć przed lipcem. Bezpośrednio przed wyborami nie chciano wywoływać kontrowersyjnego tematu opłaty, aby nie zniechęcić w ten sposób części wyborców do prezydenta Andrzeja Dudy.

Należy podkreślić, że w ustawie na sztywno wpisano 1 lipca jako datę, od której przepisy zaczynają obowiązywać. Nikt nie przewidział wtedy, że ustawa - ze względów politycznych - nie zdąży opuścić parlamentu przed tym dniem.

W związku z powyższym trudno wyobrazić sobie, aby po wyborach prezydenckich PiS zdecydował się na dokończenie prac nad ustawą i uchwalenie aktu prawnego, który obowiązywałby wstecznie. To oznacza, że jeśli partia Jarosława Kaczyńskiego nie porzuci pomysłu wprowadzenia podatku cukrowego, będzie musiała wnieść do Sejmu nowy projekt ustawy. To oznacza opóźnienie wejścia w życie podatku o co najmniej kilka kolejnych tygodni, a może nawet kilka miesięcy.

- Dalsze kroki dotyczące przepisów ustawy będą procedowane na bieżąco, zgodnie z dostępnymi możliwościami w zakresie uchwalania aktów prawnych - tłumaczyło w połowie czerwca w odpowiedzi na pytania portalu wiadomoscihandlowe.pl Biuro Komunikacji MZ.

Sytuacja skomplikuje się dodatkowo, jeśli do Pałacu Prezydenckiego wprowadzi się w sierpniu Rafał Trzaskowski. Jego obóz polityczny głosował w Sejmie i Senacie za odrzuceniem ustawy. Zwiększa to prawdopodobieństwo zawetowania aktu prawnego.

Aby Sejm był w stanie przełamać prezydenckie weto, wymagana jest większość kwalifikowana 3/5 głosów (276 głosów), którą obóz Zjednoczonej Prawicy nie dysponuje. Klub PiS musiałby szukać wsparcia w Lewicy, której posłowie w większości poparli podatek cukrowy podczas głosowania w trzecim czytaniu. W Sejmie za ustawą głosowało wtedy 254 posłów, ale PiS i Lewica potencjalnie mogliby zmobilizować jeszcze 30 członków swoich klubów, którzy zagłosowali przeciw, wstrzymali się bądź byli nieobecni na głosowaniu. To mogłoby pozwolić na przełamanie weta.

Przypomnijmy, że podatek cukrowy miał przynosić ok. 2,5 mld zł rocznie. Opłatą byłyby obciążone napoje z określoną zawartością cukru, a także małpki, czyli napoje alkoholowe sprzedawane w małych objętościach. Zgromadzone dzięki temu środki byłyby przeznaczone na zwalczanie chorób związanych z nadmiernym spożyciem cukru, takich jak nadwaga, otyłość, oraz działania edukacyjne i profilaktykę.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Riber 08.07.2020

  UWAGA! Nowa tarcza będzie chronić przed cukrem! A tak na poważnie to jakieś poważne działania.

 • PEPSI 04.07.2020

  To ma być opłata cukrowa, a nie podatek cukrowy. Delikatna różnica to taka że od opłaty trzeba jeszcze odprowadzić 23% podatku.

 • Konfederat 02.07.2020

  Firmom oraz konsumentom .... Podatek cukrowy w napojach chcą wprowadzić a VAT na wafelki z 23 na 5 ...

 • Ada90 01.07.2020

  Kolejne podatki wprowadzane przez PiS ktore niby mają być dobre dla obywateli a to po prostu wyciaganie od nas kolejnych pieniedzy.

 • Nemo 01.07.2020

  Widać odgrzewany kotlet, ale pewnie konstytucyjny, bo na razie Duda nie wetuje ;) Kasa się skończyła, to nowy podatek trzeba

 • Maciek 01.07.2020

  Ten podatek ma tylko wymiar fiskalny i nie ma się tutaj co zasłaniać dbałością o wagę narodu. Zresztą sami to przyznali...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.