26.03.2020/09:19

Podatek cukrowy nie zostanie przełożony! Emilewicz oszukała przedsiębiorców

Jadwiga Emilewicz jeszcze 12 marca zapewniała w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu", że wprowadzenie tzw. podatku cukrowego zostanie przełożone na koniec roku. Wczoraj podczas telekonferencji z branżą spożywczą stwierdziła jednak, że danina zacznie obowiązywać, zgodnie z wcześniejszymi planami, od 1 lipca 2020 r. – alarmuje "PB".

Odroczenie wprowadzenia podatku cukrowego miało, zdaniem minister Emilewicz, ograniczyć obciążenia przedsiębiorców, zmagających się z epidemią koronawirusa. Tak się jednak nie stanie. Polityczka w środę 25 marca stwierdziła, że plany rządu w kwestii daty wejścia w życie tego podatku nie uległy zmianie i zacznie on obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Minister rozwoju odesłała przedstawicieli branży do Ministerstwa Zdrowia, gdyby chcieli negocjować zmianę tego stanowiska – relacjonuje "Puls Biznesu".

Przypomnijmy, że 14 lutego Sejm uchwalił ustawę "w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów", która wprowadza dwie nowe opłaty: od cukru i słodzików w napojach, a także od alkoholu sprzedawanego w tzw. "małpkach". Potem Senat wniósł o odrzucenie ustawy, a zatem trafiła ona ponownie do Sejmu.

Ustawa w kształcie uchwalonym przez Sejm przewiduje, że nowe opłaty zaczną obowiązywać już 1 lipca 2020 r. (pierwotnie planowano jeszcze krótsze vacatio legis, trwające do kwietnia). Nowe regulacje zostały przyjęte pomimo zdecydowanych protestów opozycji, sieci handlowych, hurtowników oraz producentów napojów i alkoholi mocnych, którzy zarzucali parlamentarzystom PiS zbyt szybkie tempo prac, a także liczne niejasności w projekcie ustawy.

W myśl tych przepisów, opłata od napojów słodzonych została podzielona na część stałą i zmienną. Danina wyniesie 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, a dodatkowo 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej – kofeiny lub tauryny. Z kolei opłata zmienna wynosić będzie 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 g na 100 ml, w przeliczeniu na litr napoju.

Portal wiadomoscihandlowe.pl zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia, inicjatora wprowadzenia podatku cukrowego, z prośbą o komentarz w sprawie terminu wprowadzenia daniny. Zapytaliśmy, skąd taka decyzja? Dlaczego wycofano się z wcześniejszych deklaracji? Czy to decyzja ostateczna, czy minister zdrowia jest otwarty na negocjacje z producentami/detalistami?

Odpowiedź MZ opublikujemy niezwłocznie po jej otrzymaniu.

źródło: "Puls Biznesu"

Dodaj komentarz

11 komentarzy

 • Buła 10.04.2020

  Czy po koronawirusie będzie jeszcze na kogo nakładać podatek od cukru??

 • Komentator 10.04.2020

  A kto płaci za wszystkie podatki i obciążenia? Konsument! Firmy to nie fundacje charytatywne!

 • Heniek 29.03.2020

  Bardzo dobry ruch - zjemy mniej cukru a właściciele wielkich firm trochę mniej zarobią. Już dawno ten podatek powinien być wprowadzony , niektóre napoje to sam cukier z woda, zarabiają na tym ogromna kasę , jeżdżą autami wartymi miliony i walczą o nie płacenie podatku - chcąc odkładać miliony kosztem naszego zdrowia.

 • Heniek 29.03.2020

  Bardzo dobry ruch - zjemy mniej cukru a właściciele wielkich firm trochę mniej zarobią. Już dawno ten podatek powinien być wprowadzony , niektóre napoje to sam cukier z woda, zarabiają na tym ogromna kasę , jeżdżą autami wartymi miliony i walczą o nie płacenie podatku - chcąc odkładać miliony kosztem naszego zdrowia.

 • Halina 27.03.2020

  Przecież PIS ciągle kłamie. To nic nowego. A co z milionem samochodów elektrycznych, 300 tysiącami mieszkań. A kłamstwa, że TVP to telewizja publiczna a nie rynsztok propagandowy pisu ?

 • kaczuś 27.03.2020

  Wytłumaczenie jest proste. Spożywanie cukru osłabia układ odpornościowy i zmniejsza nasze szanse walki z epidemią.

 • Raf 26.03.2020

  G..je !!!! Ludzie bedą tracić prace ...właściciele zamykać firmy a oni podatek wprowadzają który pogrąży branże i spowoduje wzrost cen !!!! Hipokryci !!!

 • apolityczny 26.03.2020

  (fragment komentarza niezgodny z regulaminem forum)

  Jak to łatwo zmieniać zdanie, nie patrząc na konsekwencje (i to nie tylko dla branży, ale również dla konsumentów).

 • Echhh 26.03.2020

  Jeszcze !!! zabraklo do tych Waszych newsów. Ps i bardzo dobrze, że ten podatek wejdzie. Wiele branż pod przykrywką korono próbuje vwymusic różne swoje zachcianki

 • lel 26.03.2020

  skoro "polityczka" to dlaczego nie "ministerka"?

 • Omen 26.03.2020

  To i tak dopiero początek. Andrzej wygra w maju wybory i dopiero wtedy zacznie się ściąganie haraczu, budżet musi się Mateuszowi zgadzać

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.