16.04.2020/16:39

Podatek cukrowy niespodziewanie znika z porządku obrad Sejmu

Sejm na czwartkowym posiedzeniu miał się zająć senacką uchwałą, odrzucającą ustawę wprowadzającą tzw. podatek cukrowy. Niższa izba parlamentu nie zajęła się jednak tą kwestią, a minister Łukasz Schreiber poinformował niespodziewanie, że rząd zdecydował się odłożyć temat i skoncentrować na pandemii.

Dzisiaj posłowie mieli zajmować się ustawą wprowadzającą podatek od cukru i tzw. małpek. Na porządku obrad stanęło procedowanie senackiej uchwały, odrzucającej ustawę wprowadzającą tę daninę.

Jednak minister i przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber zakomunikował, że prace zostały odłożone na czas nieokreślony.

– Na wniosek Premiera Mateusza Morawieckiego skierowaliśmy razem z Januszem Cieszyńskim, wiceministrem zdrowia, w imieniu rządu prośbę do marszałek Elżbiety Witek o zdjęcie z porządku obrad dokończenia prac nad tzw. sugar tax – pisze Schreiber na Twitterze. – Teraz koncentrujemy się na pandemii koronawirusa – wyjaśnia.

Przypomnijmy, że jedną ze zmian w stosunku do pierwotnego projektu ustawy jest zwolnienie z opłaty niektórych produktów, np. napojów jogurtowych, kefiru czy maślanki – produkty te zostały z opłaty zwolnione jeszcze przed wysłaniem ustawy do Senatu (dwa miesiące temu).

Chociaż miesiąc temu Senat podjął uchwałę o odrzuceniu ustawy o podatku cukrowym, to powszechne było oczekiwanie, że sejmowa większość doprowadzi dzisiaj do wprowadzenia podatku cukrowego.

Rząd liczy na pieniądze z tej daniny, który wstępnie miał dać budżetowi 3,2 mld zł rocznie. Po usunięciu z projektu jogurtów i napojów mlecznych, wpływy zmaleją o blisko 700 mln zł.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.