05.07.2016/13:19

Podatek handlowy najpewniej dopiero od 1 września

W czasie wtorkowego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych poparła poprawkę przesuwającą termin wejścia w życie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej (tzw. podatku handlowego) z 1 sierpnia na 1 września 2016 r. Pomysł ten spotkał się także z przychylnością uczestniczącego w posiedzeniu wiceministra finansów, Wiesława Janczyka.

W trakcie prac w Komisji do rządowego projektu ustawy wprowadzono także kilka innych poprawek. Po pierwsze, do art. 3 dopisano definicję "działalności gospodarczej" (odwołującą się do zapisów ustawy o podatku VAT). Oprócz tego zdecydowano się na wykreślenie z listy wyłączeń od podatku handlowego (art. 7) sprzedaży detalicznej towarów zbywanych w ramach świadczenia usług gastronomicznych. Pozostałe poprawki miały charakter redakcyjny.

Podczas posiedzenia przepadły wnioski o przeprowadzenie 20 lipca wysłuchania publicznego w sprawie podatku handlowego oraz o skierowanie projektu ustawy do przepracowania w podkomisji ds. systemu podatkowego. Poparcia KFP nie znalazły też poprawki zgłaszane przez Nowoczesną dotyczące zmniejszenia stawek podatku (z 0,8 proc. i 1,4 proc. do 0,4 proc. i 0,7 proc.) oraz przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy na 1 stycznia 2017 r.

Prezentacja sprawozdania Komisji o projekcie ustawy odbędzie się w Sejmie jeszcze we wtorek, w godzinach wieczornych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.