16.09.2016/05:00

Podatek handlowy upadnie? Ujawniamy korespondencję Polski z Komisją Europejską!

Trwa wstępne dochodzenie Komisji Europejskiej w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Portalowi wiadomoscihandlowe.pl udało się dotrzeć do korespondencji, jaka prowadzona jest w tym temacie na linii Bruksela-Warszawa. Z pism wynika, że szanse na uznanie przez KE polskiej daniny za pomoc publiczną, a w konsekwencji wydanie nakazu jej zawieszenia, są naprawdę spore, jednak sprawa absolutnie nie jest przesądzona.

Korespondencja prowadzona w imieniu Polski przez UOKiK, a po stronie unijnej przez Dyrekcję Generalną ds. Konkurencji, trwa od 11 lutego br. O szczegółach dwóch pierwszych pism portal wiadomoscihandlowe.pl informował już w marcu. Od tamtej pory strony wymieniły się swoimi spostrzeżeniami i wyjaśnieniami jeszcze czterokrotnie: 30 maja, 24 czerwca, 6 lipca i 22 lipca. Były to zarazem pierwsze pisma, w których odnoszono się do finalnej wersji projektu ustawy (a następnie do samej ustawy), a nie do projektu lutowego, w którym przewidywano m.in. zupełnie inne stawki i progi, opodatkowanie sieci franczyzowych i e-commerce.

Nie taki podatek

Z najnowszego pisma Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji wyraźnie wynika, że służby KE nie są zadowolone z wyjaśnień przedstawianych przez stronę polską. Podatek handlowy, zdaniem Brukseli, wydaje się budzić wątpliwości z punktu widzenia zasad pomocy państwa, z tego względu, iż nierówno traktuje przedsiębiorstwa różniące się od siebie wielkością. To efekt tego, jak skonstruowane zostały progi i stawki podatkowe.

Służby Komisji - co zresztą wytyka im później strona polska - wydają się jednak błędnie rozumieć konstrukcję podatku. Udowadnia to poniższy cytat:

Omawiany projekt ustawy zawiera stawki podatku progresywnego o trzech różnych poziomach progresywności: 0 % dla przedsiębiorstw osiągających miesięczny przychód ze sprzedaży detalicznej poniżej 17 mln PLN, 0,8 % dla przedsiębiorstw osiągających miesięczny przychód ze sprzedaży detalicznej w wysokości od 17 mln PLN do 170 mln PLN oraz 1,4 % dla przedsiębiorstw osiągających miesięczny przychód ze sprzedaży detalicznej powyżej 170 mln PLN. Służby Komisji uważają zatem planowany środek podatkowy za selektywny prima facie (na pierwszy rzut oka - dop. red.).

Szkopuł w tym, że podatek handlowy działać będzie w Polsce na zupełnie innej zasadzie. Przykładowo, jeśli jakaś firma przekroczy w danym miesiącu 170 mln zł przychodu, to najwyższą stawkę podatkową (1,4 proc.) zapłaci jedynie od nadwyżki względem owych 170 mln zł, a nie od całości przychodu w tymże miesiącu. To kolosalna różnica.

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że w ustawie o podatku od sprzedaży detalicznej pojawił się błąd. Znaczna część prawników nie ma wątpliwości, że literalne brzmienie ustawy wskazuje, iż najwyższa stawka podatku dotyczyć będzie przychodów powyżej 187 mln zł miesięcznie, a nie 170 mln zł. Jest to wbrew intencjom Ministerstwa Finansów i rządu. W piśmie UOKiK błąd ten przyjmuje jeszcze inną postać:

Sprzedawca, który miesięcznie osiągnie przychód przekraczający 170 mln PLN np. 400 mln PLN, zapłaci podatek według stawki 0,8% od przychodu w wysokości 170 mln PLN i według stawki 1,4% od kwoty 213 mln PLN.
Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Bolek 16.09.2016

    Skąd wy to macie?

  • dicku 16.09.2016

    Skończy się jak zwykle. Porażką.

  • marek76 16.09.2016

    GRUBO!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.