04.05.2016/11:31

Podatek handlowy zaraz po majówce

Zaraz po długim weekendzie rząd przedstawi nowy projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, poprawiony przez Ministerstwo Finansów - deklaruje minister Henryk Kowalczyk w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów powiedział dziennikowi, że to premier Beata Szydło zdecyduje, jaki wariant podatku - progresywny czy liniowy - zostanie zawarty w finalnym projekcie. Daninę progresywną popiera minister finansów Paweł Szałamacha i jego resort, ale inni ministrowie z rządu skłaniają się bardziej ku podatkowi liniowemu, ze stawką 0,9 proc. i kwotą wolną ustaloną na poziomie 17 mln zł miesięcznie, czyli 204 mln zł rocznie.

Z rozmowy Kowalczyka z "Rzeczpospolitą" wynika, że podatek od sprzedaży detalicznej nie będzie obowiązywał systemów franczyzowych i płacony będzie od NIP-u. W projekcie ustawy nie zostaną także zawarte odrębne przepisy dot. opodatkowania e-handlu, ani specjalne stawki za prowadzenie sprzedaży w weekendy.

Warto podkreślić, że finalny kształt podatku handlowego wypracowany zostanie i tak nie przez rząd, lecz przez parlament. Nie można więc wykluczyć tego, że poprawiony przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy, z jakim zapoznamy się już na dniach, nie będzie jeszcze wersją ostateczną.

Więcej o podatku handlowym przeczytasz w naszym kompendium:
Kompendium wiedzy na temat podatku od sprzedaży detalicznej

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.