11.09.2019/11:18

Podatek od cukru pomoże nakarmić budżet? Oficjalnie ministerstwo nad nim nie pracuje, ale…

Grzegorz Juszczak, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zaproponował podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wprowadzenie tzw. podatku od cukru. Propozycji przyklasnęła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Jednak oficjalnie resort nie pracuje nad żadnymi zmianami. Czy branża powinna spodziewać się nowej daniny? Tak, kiedy kasa budżetowa zaświeci pustkami – przewidują eksperci.

Podatek od produktów z wysoką zawartością cukru – tj. powyżej 5 g na 100 ml produktu wprowadziły takie kraje, jak m.in. Kanada, USA, Australia, Francja, Finlandia czy Węgry. Według ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego najskuteczniejsze jest opodatkowanie w taki właśnie sposób – oparte na stałej wartości cukru dla ciężaru lub ilości danego produktu. Podatkiem byłyby więc obciążone np. wyroby zawierające powyżej 5 g cukru na 100 g lub 100 ml. Chodzi m.in. o takie produkty jak słodzone napoje, batony, wafle, czy dosładzane płatki śniadaniowe.

– Sytuacja dojrzała do tego, że potrzebna jest interwencja fiskalna. Opodatkowanie produktów z wysoką zawartością cukru jest bardzo skuteczne i ogranicza spożycie cukru, co pokazały doświadczenia innych państw – przekonywał na początku września br. podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Adam Niedzielski pełniący obowiązki prezesa NFZ.

Z kolei wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko dodała: – Minister zdrowia będzie inicjował rozmowy dotyczące rozwiązań fiskalnych. Ewentualne rozwiązania będą szeroko konsultowane m.in. z producentami.

Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia o to, kiedy zamierza te rozmowy zainicjować, kto oprócz producentów weźmie w nich udział i czy ministerstwo ma już jakiś pomysł odnośnie rozwiązań fiskalnych, o których mówiła wiceminister. Z odpowiedzi, którą otrzymaliśmy wynika, że nie są prowadzone żadne prace legislacyjne, które dotyczyłyby opodatkowania wybranych grup żywności, a zadaniem Ministerstwa Zdrowia jest „opracowywanie i koordynacja realizacji programów zdrowotnych”. Również Ministerstwo Finansów nic na temat takiego podatku nie wie i zaznacza, że konkrety musiałby przygotować resort zdrowia.

Przypomnijmy, że już w czerwcu 2018 roku wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zadeklarował, że jest zwolennikiem wprowadzenia w Polsce podatku od cukru na wzór tego z Wielkiej Brytanii. Potem jednak ministerstwo niechętnie poruszało ten temat. Od kwietnia 2018 roku w Wielkiej Brytanii obowiązuje tzw. sugar tax. Tamtejszy rząd dał producentom wybór. Mogli zmienić skład produktów albo zapłacić nowy podatek.

Podatkiem w najbiedniejszych

Eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego przekonują, że najbardziej wrażliwi na cenę są konsumenci o niskich dochodach, dlatego wyższa cena produktu pozwoli im dokonywać lepszych i zdrowszych decyzji zakupowych. Jednocześnie z badań epidemiologicznych wynika, że to właśnie ta grupa jest najbardziej narażona na styczność ze wszystkimi czynnikami powodującymi otyłość i choroby jej towarzyszące.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • D. 11.09.2019

    Niedlugo opodatkuja wszystko, zeby miec kase na rozdawnictwo

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.