03.02.2020/08:56

Podatek od mięsa w UE ma dać 32 mld euro do 2030 r. Ruszają konsultacje daniny

Koalicja TAPP nawołuje do wprowadzenia "podatku mięsnego" w Unii Europejskiej. Już w środę przedstawiony zostanie raport o kosztach środowiskowych i społecznych wynikających z przemysłowej produkcji mięsa. Pokazane zostaną także propozycje rozwiązań. Tego samego dnia posłowie Parlamentu Europejskiego debatować będą nad możliwością wprowadzenia opłaty od mięsa.

Raport, który ujrzy światło dzienne w środę, stworzony został przez Koalicję TAPP. Jak zapowiadają inicjatorzy, "Parlament Europejski otrzyma plan podwyższenia cen mięsa w całej UE w celu odzwierciedlenia jego kosztów środowiskowych, w tym emisji CO2 i utraty różnorodności biologicznej".

Wydarzenie będzie prowadzone przez wiceprzewodniczącego Zielonych Basa Eickhouta, a współgospodarzami są posłowie S&D Mohammed Chahim i Sylwia Spurek. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Koalicję TAPP oraz organizację Compassion in World Farming.

Wprowadzenie podatku od mięsa określone zostało przez pomysłodawców mianem "propozycji sprawiedliwego ustalania cen mięsa". Postulat to włączenie  nowego modelu ustalania cen do  strategii "Europejski Zielony Ład" i "Farm to Fork Strategy". Specjalna opłata środowiskowa, zgodnie z założeniami inicjatorów, miałaby mieć zastosowanie do państw członkowskich od 2022 r.

PODATEK OD MIĘSA BĘDZIE JEDNYM Z GŁÓWNYCH TEMATÓW DEBATY OTWIERAJĄCEJ TEGOROCZNY KONGRES MIĘSNY 2020.

Kliknij i zarejestruj swój udział w kongresie!

Jak zapewniają pomysłodawcy, kluczowym aspektem wniosku jest to, by dochody z opłaty mięsnej, prognozowane na 32,2 mld euro rocznie w 28 państwach członkowskich UE do 2030 r. (a de facto niższe, bo Wielka Brytania opuściła już UE - red.), "mogły zostać wykorzystane przede wszystkim na pomoc rolnikom w inwestowaniu w bardziej zrównoważone praktyki rolne".

- Można by je również wykorzystać do obniżenia podatku VAT, do dotacji konsumenckich na warzywa i owoce, zapewnienia wsparcia finansowego gospodarstwom domowym o niskich dochodach oraz do wspierania krajów rozwijających się w dostosowywaniu się do zmian klimatu oraz w ochronie lasów i różnorodności biologicznej - twierdzą autorzy pomysłu.

Z przedstawionych przez nich wyliczeń wynika, że gdyby państwa członkowskie UE wprowadziły zalecenia, to ceny wzrosłyby w następujący sposób: dla wołowiny/cielęciny o 47 eurocentów za 100 gramów, dla wieprzowiny o 36 eurocentów za 100 gramów, a dla kurczaka o 17 eurocentów za 100 gramów do 2030 roku.  - Odzwierciedla to fakt, że koszty środowiskowe na kg wołowiny są najwyższe. Doprowadziłoby to do zmniejszenia spożycia kurcząt, wieprzowiny i wołowiny odpowiednio o 30 %, 57 % i 67 % do 2030 roku. CE Delft proponuje, aby stawka opłaty stopniowo wzrastała od 10 % kosztów zewnętrznych w 2021 r. do pełnego pokrycia do 2030 r. do czasu uwzględnienia wszystkich kosztów środowiskowych w cenach - czytamy w komunikacie ProVeg International.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • fryc 04.02.2020

    czyli ok.15zł za kilogram?pewnych pomysłów nawet nie ma sensu krytykować

  • Wincenty 04.02.2020

    A ja proponuję podatek od produkcji samochodów (głównie niemieckich i francuskich).

  • Zenobiusz 03.02.2020

    (komentarz niezgodny z regulaminem forum)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.