22.03.2018/16:49

Podatek od nieruchomości handlowych może rodzić spory między wynajmującymi a najemcami

Czy właściciel obiektu komercyjnego może przerzucić nowy podatek od nieruchomości na najemców? Według Piotra Capigy z Cushman & Wakefield, to zależy od konstrukcji umowy najmu.

Piotr Capiga nie ma wątpliwości, że nowy podatek od nieruchomości komercyjnych obciąża ich właścicieli. Mimo to większość umów najmu zakłada, że podatki obciążają najemców obiektu poprzez udział w tzw. eksploatacyjnej.

Jak zaznacza, w umowach najmu mimo to pojawiają się zapisy, w których to wynajmujący nie może uwzględniać w opłacie eksploatacyjnej podatków dochodowych. Dlatego pod znakiem zapytania jest kwestia nowego podatku od nieruchomości komercyjnych, który choć jest podatkiem dochodowym, to de facto odnosi się do wartości danej nieruchomości, a nie przychodów uzyskiwanych z tytułu wynajmu.

Według eksperta rodzi to poważne wątpliwości interpretacyjne. Zdaniem Capigy, ewentualne rozstrzygnięcie sporów jest uzależnione od dokładnej analizy sformułowań, jakich użyto przy konstrukcji umowy najmu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.