08.02.2016/20:11

Podatek od sprzedaży detalicznej może być niezgodny z prawem unijnym

Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego przedstawiło analizę oficjalnego projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Jak podkreślają eksperci początkowo w planach resortu finansów było „opodatkowanie sklepów wielkopowierzchniowych, ale niepostrzeżenie otrzymaliśmy niemal powszechny podatek obrotowy.”

Zdaniem Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego (CAKJ) konstrukcja podatku od sprzedaży detalicznej wskazuje, że faktycznym celem jego wprowadzenia jest cel fiskalny, a nie chęć wsparcia polskich przedsiębiorstw lub poprawy konkurencji na rynku.

Eksperci wskazują, że w przypadku wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej wystąpi efekt pass-through, czyli przerzucenia przynajmniej części podatku na konsumentów.

Według CAKJ podatek ten, jako podatek powszechny, może mieć niekorzystny wpływ na gospodarkę. Dotyczy to zwłaszcza objęcia podatkiem branży paliwowej.

Dodatkowo zapisy projektu ustawy budzą wątpliwości legislacyjne, m.in. co do definicji podatnika. W konsekwencji nie jest dziś jasne jakie podmioty będą objęte podatkiem.

Zdaniem ekspertów podatek od sprzedaży detalicznej może być niezgodny z prawem unijnym, bowiem prawo europejskie zabrania wprowadzania podatków, które są podobne do podatku VAT.

Niektóre zapisy ustawy mają charakter dyskryminacyjny względem podmiotów zagranicznych. Jest to naruszenie traktatowej swobody przepływu towarów.

Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego rekomenduje odrzucenie projektu w przedstawionym kształcie.

W załączniku znajdą Państwo pełną analizę projektu podzieloną na dwa segmenty: analizę prawną oraz analizę ekonomiczną. Kliknij i pobierz plik: Stanowisko-podatek-od-handlu

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.