26.07.2016/17:00

Podrabiane wyroby spirytusowe i wina w UE: 1,3 mld euro strat rocznie

Każdego roku firmy w Unii Europejskiej tracą 1,3 mld euro z powodu podrabianych wyrobów spirytusowych i win.

Według raportu Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) podrabianie napojów alkoholowych generuje straty wynoszące 4,4% wartości legalnej sprzedaży napojów spirytusowych i 2,3% legalnej sprzedaży wina. Istnienie zjawiska podrabiania sprawia, że legalni producenci zatrudniają mniej osób, co oznacza bezpośrednią utratę 4 800 miejsc pracy w branży napojów spirytusowych i win w UE.

Jeżeli uwzględnić efekt domina, jaki podrabiane wina i napoje spirytusowe wywołują na rynku, gospodarka UE traci dalsze 18 500 miejsc pracy, w tym w szczególności 8 600 w rolnictwie i 1 300 w przemyśle spożywczym.

Łączne roczne straty dochodów budżetowych z powodu obecności podrabianych produktów w tych sektorach w UE-28 w zakresie podatków od dochodów gospodarstw domowych, składek na ubezpieczenie społeczne, podatków dochodowych od osób prawnych, VAT i akcyzy szacuje się na 1,2 mld euro.

- Sektor produkcji napojów spirytusowych i wina w UE składa się głównie z małych i średnich przedsiębiorstw zatrudniających średnio 10 pracowników. Raport pokazuje skutki gospodarcze podrabiania dla tego sektora i jego konsekwencje dla całej gospodarki UE. Nasze ustalenia mają pomóc osobom odpowiedzialnym za wyznaczanie kierunków polityki w reagowaniu na zjawisko podrabiania w tym ważnym sektorze gospodarki - mówi António Campinos, dyrektor wykonawczy EUIPO.

Raport jest ósmym w serii analiz opublikowanych przez EUIPO za pośrednictwem europejskiego obserwatorium do spraw naruszeń praw własności intelektualnej i poświęconych skutkom gospodarczym podrabiania produktów w sektorach przemysłowych w UE. Poprzednie części dotyczyły następujących branży: nagrań muzycznych; zegarków i biżuterii ; torebek i bagaży; zabawek i gier; towarów sportowych; odzieży, obuwia i akcesoriów; kosmetyków i produktów higieny osobistej.

Straty w wybranych krajach wyglądają następująco:

Hiszpania:  W raporcie roczne straty hiszpańskiego sektora produkcji win i napojów spirytusowych spowodowane podrabianiem oszacowano na 263 mln euro, a wysokość utraconych wpływów z akcyzy na 90 mln euro rocznie.
Francja: Szacuje się, że z powodu podrabiania produktów każdego roku francuski sektor produkcji win i napojów spirytusowych traci sprzedaż o wartości 136 mln euro. Obecność podrabianych win i produktów spirytusowych na rynku powoduje straty z tytułu akcyzy sięgające 100 mln euro rocznie.
Włochy: Sektory produktów spirytusowych i wina tracą łącznie 162 mln euro rocznie – 2,7% całkowitego rynku. Kolejne 18 mln euro rocznie to straty z tytułu akcyzy.
Niemcy: W raporcie roczne straty niemieckiego sektora produkcji spowodowane podrabianiem win i produktów spirytusowych oszacowano na 140 mln euro. Kolejne 65 mln euro rocznie to straty z tytułu akcyzy.
Wielka Brytania: Łączną utraconą sprzedaż w sektorze produkcji wina i napojów spirytusowych szacuje się na 87 mln euro rocznie (25 mln euro dla napojów spirytusowych i 62 mln euro dla win). Szacowane straty Wielkiej Brytanii z tytułu akcyzy z powodu podrabianego wina i napojów spirytusowych wynoszą 197 mln euro rocznie.
Polska: bezpośrednie roczne straty w sprzedaży wynoszą w Polsce 69 mln euro, z czego 59 mln przypada na wyroby spirytusowe. Kolejne 47 mln euro - to straty z tytułu akcyzy. Łączne straty (bezpośrednie i pośrednie) dla polskiej gospodarki wyszacowano w raporcie na aż 141 mln euro oraz 2 782 utracone miejsca pracy (drugie – po Hiszpanii – miejsce, jeśli chodzi o utracone miejsca pracy).
Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.