06.06.2018/14:32

Podróżowanie ze zwierzętami coraz popularniejsze

Według najnowszych badań, młode osoby chętniej zabierają zwierzęta domowe na wakacje i dzięki temu podczas wyjazdu czują się szczęśliwsze oraz bardziej zrelaksowane.

Według badania przeprowadzonego przez Mars Petcare i Research Now SSI na czterech europejskich rynkach, 75 proc. Polaków w wieku 18–34 lat posiadających zwierzęta zabrało je na wakacje, podczas gdy wśród osób po 65 roku życia taką decyzję podjęło tylko 49 proc.

Aż 86 proc. Polaków, którzy zabrali podopiecznych na wakacje, było bardziej zadowolonych z wyjazdu - większość (64 proc.) zadeklarowała, że dzięki zabraniu zwierzęcia czuli się szczęśliwsi i bardziej zrelaksowani (33 proc.). Tylko 1 proc. przyznało, że było to dla nich źródłem dodatkowego stresu.

Jak wskazują wyniki ankiety, podróżowanie ze zwierzętami staje się coraz bardziej popularne. 54 proc. badanych Polaków spędziło wakacje ze swoimi pupilami w przeciągu ostatniego roku, a 88 proc. uważa, że zabranie zwierzęcia ze sobą na wakacje jest obecnie łatwiejsze niż kiedyś. Przyczyniać się może do tego coraz większa popularność portali takich jak Nocowanie.pl, Booking.com czy Airbnb. Spośród wspomnianych powyżej 88 proc. respondentów, którzy stwierdzili, że współcześnie łatwiej jest podróżować ze zwierzętami, 79 proc. za przyczynę takiej sytuacji podaje większą dostępność odpowiednich miejsc zakwaterowania.

Długość podróży była powodem do obaw dla części respondentów, którzy wahali się, czy zabrać na wyjazd pupila – na taką trudność wskazało 28 proc. osób. Sposób transportu okazał się istotny dla 23 proc. Koszt natomiast nie był dużym problemem – tylko 18 proc. uznało go za istotny argument podczas podejmowania decyzji.

Osoby, które spędziły wakacje z czworonogiem stresowały się: nieznajomym otoczeniem dla pupila (39 proc.), ryzykiem zagubienia się zwierzęcia (34 proc.) oraz potencjalnym brakiem dostępu do lekarza weterynarii (32 proc.). Warto jednak podkreślić, że wymienionym zmartwieniom można zapobiegać poprzez odpowiednie postępowanie behawioralne, zapoznające zwierzę z okolicą, w której wypoczywamy, właściwe oznakowanie czworonoga (chip, zawieszka z danymi do kontaktu) oraz wcześniejsze skontaktowanie się z lekarzem weterynarii w miejscu będącym celem naszej podróży.

Oczywiście część opiekunów zwierząt nie zdecydowała się zabrać ze sobą podopiecznych, pozostawiając ich pod okiem rodziny, znajomych lub profesjonalnego opiekuna. Głównymi powodami pozostawienia zwierzęcia w domu były: źle znoszona podróż (37 proc.), chęć uniknięcia stresu związanego z opieką podczas wakacji (25 proc.) oraz zbyt wiele trudności organizacyjnych (23 proc.).

Pojawiły się też sygnały w gronie osób, które pozostawiły swoich czworonożnych przyjaciół w domu, że rozłąka z pupilem miała niekorzystny wpływ na wypoczynek podczas wakacyjnego wyjazdu. Połowa przyznała, że bardzo tęskniła za zwierzęciem (51 proc.), prawie połowa (46 proc.) przynajmniej raz dziennie myślała o nim podczas wyjazdu, a co czwarta osoba (25 proc.) – nawet kilka razy dziennie. Częściej o zwierzętach myślały kobiety – więcej niż raz dziennie wracało myślami do pupili 33 proc. z nich, podczas gdy wśród mężczyzn ten odsetek wyniósł 18 proc.

Wiemy, że zwierzęta domowe mają ogromny wpływ na samopoczucie, zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi, a nasze badanie dowodzi, że dotyczy to w równym stopniu życia codziennego, jak i wyjazdów na wakacje. Dobrze widzieć, że pojawienie się bardziej elastycznych form podróżowania i zakwaterowania spowodowało, że wczasowicze – zwłaszcza osoby młode – korzystają w pełni z wakacji spędzając je w towarzystwie swych podopiecznych – komentuje Małgorzata Głowacka z Mars Polska, lekarka weterynarii. - Jeżeli wyjeżdżasz na wakacje, warto odpowiednio wcześnie zaplanować wyjazd po kątem opieki na zwierzęciem – musisz zdecydować, czy zabierasz je ze sobą, czy zostawiasz je z opiekunem lub u rodziny, a może w hotelu dla zwierząt. W ten sposób zapewnisz sobie spokojną głowę i będziesz pewien, że podczas wyjazdu Twój pupil jest pod dobrą opieką.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.