14.06.2018/13:59

Podwójne standardy żywności w UE. Komisja przygotowała wytyczne

Wspólne Centrum Badawcze (JRC) – służba Komisji Europejskiej do spraw nauki i wiedzy – opracowało wspólną metodykę, która pozwoli krajowym organom ochrony konsumentów przeprowadzać badania porównujące skład i właściwości produktów spożywczych sprzedawanych w podobnych opakowaniach w całej Unii. Ten krok jest uzupełnieniem działań już podjętych przez Komisję po orędziu o stanie Unii wygłoszonym przez przewodniczącego Jeana-Claude'a Junckera.

Przedstawi ją dzisiaj na posiedzeniu Forum Wysokiego Szczebla do spraw Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Dostaw Żywności. – Wszyscy konsumenci europejscy mają prawo do uczciwych transakcji w ramach jednolitego rynku. Wspólna metodyka opracowana we współpracy z państwami członkowskimi, organizacjami konsumenckimi i innymi zainteresowanymi podmiotami w łańcuchu dostaw żywności przyczyni się do rzucenia światła, w oparciu o dowody, na problem różnych składów identycznie oznaczanych produktów żywnościowych w całej Europie. Cieszę się, że specjalne forum do spraw łańcucha dostaw żywności umożliwiło wysłuchanie odpowiednich stron w ramach bogatej i rozsądnej debaty – powiedziała Elżbieta Bieńkowska, Komisarz do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP.

– Jednolity rynek nie może być rynkiem podwójnych standardów. Wszyscy obywatele UE muszą mieć poczucie, że są traktowani w ten sam sposób i że otrzymują uczciwe i jasne informacje o kupowanych produktach. Konsumenci nie mogą być wprowadzani w błąd przez stosowanie podobnych opakowań. Pragnę zachęcić wszystkie organy krajowe do skorzystania z opracowanej metodyki w nadchodzących miesiącach, aby położyć kres tej praktyce – apelowała, Vĕra Jourová, Komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci.

– Europejscy konsumenci mają prawo do ochrony przed wprowadzającymi w błąd informacjami marketingowymi o żywności, którą spożywają i produktach, których używają. Muszą też mieć zaufanie do informacji podawanych przez producentów. Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej opracowało zharmonizowaną procedurę obiektywnej oceny potencjalnych różnic w jakości produktów. Jest to doskonały przykład na to, jak najwyższej jakości praca naukowa przynosi bezpośrednie korzyści obywatelom – zapewnił Tibor Navracsics, Komisarz do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu, odpowiedzialny za Wspólne Centrum Badawcze.

Forum Wysokiego Szczebla do spraw Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Dostaw Żywności, któremu Komisja powierzyła zadanie zajęcia się kwestią podwójnej jakości żywności, upoważniło Wspólne Centrum Badawcze do opracowania stosownej metodyki w czerwcu 2017 r.

Metodyka ta uzupełnia działania ogłoszone w ramach inicjatywy Komisji „Nowa oferta dla konsumentów”, której celem jest:

  • doprecyzowanie i wzmocnienie praw konsumentów, w tym zakazanie praktyk dotyczących stosowania podwójnych norm jakości, które wprowadzają konsumentów w błąd;
  • nadanie właściwym podmiotom uprawnień do wnoszenia powództwa przedstawicielskiego w imieniu konsumentów;
  • wprowadzenie większych uprawnień dla organów ochrony konsumentów państw członkowskich do nakładania sankcji.

Wspólne procedury badań 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • gr 18.06.2018

    brukselskie bagno dostaje wytyczne z central masońskich, głosowanie będzie wyglądać, jak zwykle...kto za kto przeciw kto sie wstrzymał , a my i tak zrobimy swoje, zakłamanie, hipokryzja to atrybuty tego gremium, szybki Polexit to jedyne lekarstwo

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.