02.01.2019/09:33

Podwyżki cen wódki na Litwie napędzą sprzedaż w Polsce?

Od marca cena likierów, koniaku, wódki czy whisky na Litwie pójdzie w górę. To efekt podwyżki akcyzy. Polscy właściciele przygranicznych sklepów liczną na wzrosty sprzedaży o to nie tylko alkoholu.

O sprawie pisze Dziennik Gazeta Prawna. Litwini zapłacą średnio o 40 eurocentów więcej za każde pół litra. Ma to pomóc w walce ze zbyt dużym spożyciem alkoholu. Eksperci z Uniwersytetu Wileńskiego przekonują jednak, że zachęci to jedynie Litwinów do kupowania alkoholu za granicą, np. w Polsce, gdzie będzie on o ok. 30 proc. tańszy. Gazeta powołuje się na raport firmy badawczej EY, z którego wynika, że już dziś 27 proc. Litwinów za granicą zaopatruje się w piwo. Aż 71 proc. z nich zakupy robi w Polsce.

Właściciele polskich sklepów, z którymi rozmawiali dziennikarze DGP mają nadzieję, że wzrośnie nie tylko sprzedaż alkoholu, ale także innych produktów, kupowanych przy okazji wyprawy do Polski. Potwierdzają to badania EY, zgodnie z którymi 38 proc. kupujących za granicą mieszkańców Litwy, wydaje od 50 do 100 euro na produkty z innych kategorii.

Więcej w DGP.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • AB 02.01.2019

    aaa

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.