23.02.2021/16:36

Polacy coraz częściej kupują whisky. Dwucyfrowe wzrosty w skali roku

O prawie 40 proc. wzrósł eksport tego trunku z Wielkiej Brytanii. Mimo chwilowego ograniczenie produkcji na wyspach Polska zanotowała duży wzrost eksportu tego trunku. W ciągu dwunastu ostatnich miesięcy, w ujęciu ilościowym i jakościowym eksport whisky single malt wzrósł aż o 38,8 proc. Pod względem wartości zanotowani blisko 32 procentowy wzrost.

Okres pandemii koronawirusa był trudny dla wielu sektorów. Branża alkoholowa została dotknięta kryzysem w mniejszym stopniu niż inne gałęzie gospodarki. Konsumenci chętnie sięgali po droższe trunki, co odzwierciedla skokowy wzrost eksportu (dane SWA), a w gronie poszkodowanych znaleźli się głównie ci gracze, których działalność opierała się na segmencie HoReCa.

Pandemia wprowadziła wiele zamieszania. Nie zniechęciła jednak Polaków do spożywania alkoholu. Z raportu Nielsena wynika, że większość produktów alkoholowych odnotowała w ostatnim roku wzrosty. Liczby nie do końca odzwierciedlają sytację. Jak twierdzą przedstawiciele branży, kryzys był odczuwalny i dotknął wielu producentów wysokoprocentowych trunków.

– Zamrożenie branży HoReCa odbiło się na firmach, których działalność handlowa opierała się w dużej mierze na współpracy właśnie z tym sektorem rynku. Ponieśli oni spore straty, a leczenie ran po ostatnich zawirowaniach może potrwać dłużej niż sądziliśmy – przekonuje Jarosław Buss, właściciel firmy dystrybucyjnej Tudor House oraz sieci sklepów Ballantines.

W opinii ekspertów oraz graczy rynkowych, przyszłość whisky po zakończeniu pandemii zapowiada się dość optymistycznie. Dużych wzrostów można się spodziewać zwłaszcza w kategorii whisky luksusowych. Niektóre prognozy mówią o potrojeniu wartości tego segmentu w naszym kraju w ciągu najbliższych 5-6 lat. Według szacunków IWSR (International Wine&Spirit Research) udział rynku whisky super premium w Polsce wzrośnie do ok. 4 proc. całego rynku whisky, co będzie średnią Europejską w 2025 roku.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.