07.08.2020/15:51

Polacy piją coraz więcej piwa, ale wzrasta też eksport polskiego trunku. Polska liderem

W Europie to Polska i Hiszpania przodują w produkcji piwa. Browarnictwo staje się coraz ważniejszą gałęzią przemysłu, a przychody z eksportu z roku na rok widocznie rosną.

7 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Piwa. W Polsce stale rośnie jego spożycie. Według danych zebranych przez GUS w 2005 roku przeciętny Polak wypijał rocznie 80,7 litra piwa, a w 2018 roku było to już ponad 100 litrów.

Znacznie wzrosła także produkcja piwa. Wszystko to dzięki wciąż powstającym małym, rzemieślniczym browarom. W 2005 roku w Polsce wyprodukowano 31,6 mln hektolitrów piwa, a w 2018 roku 41,5 mln hektolitrów. Polska i Hiszpania są dziś największymi producentami piwa w Europie. Po piętach depczą im Niemcy. 

Choć zagraniczne piwa wciąż cieszą się w Polsce powodzeniem, to jednak zdecydowanie więcej trunku eksportujemy, niż importujemy. W 2005 roku na nasz rynek trafiły piwa za 43,8 mln zł, a do innych krajów z Polski wyjechały trunki o wartości 134 mln zł. W 2019 roku do Polski przyjechały piwa warte 290,3 mln zł, a wartość wyeksportowanych wzrosła do 806,3 mln zł.

Jak wynika z danych, polskie browarnictwo radzi sobie na europejskim rynku coraz lepiej. Wartość eksportowanych piw stale wzrasta, również w tym roku dane są obiecujące. Od stycznia do kwietnia wartość eksportowanych piw wyniosła 283,7 mln zł. Nie wiadomo jednak, jak wpłynie na ostateczny wynik eksportu koronawirus.

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także