04.10.2019/10:09

Polacy piją i wydają na alkohol coraz więcej. To będzie rekordowy rok?

Rok 2018 był rekordowy pod względem wartości sprzedanego spirytusu. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku padnie kolejny historyczny wynik. Kupujemy więcej alkoholu lepszej jakości i o wyższej cenie.

W 2018 roku Polacy wydali na alkohol ponad 38,5 mld zł. To o ponad 2 mld zł więcej niż rok wcześniej. Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” to już drugi rok z rzędu, w którym wartość sprzedaży rośnie tak dynamicznie. Według szacunków, jeśli ta tendencja się utrzyma, w tym roku kwota wydana na alkohol przez Polaków  przekroczy 40 mld zł. Po raz kolejny padnie rekord.

Społeczeństwo jest coraz bogatsze, co sprzyja większym wydatkom. Także na alkohole. Konsumenci sięgają więc po coraz lepszej jakości i droższe alkohole. Rośnie np. popularność whisky, wina, czy piw kraftowych. Według szacunków ZPPP Browary Polskie w 2018 r. kategoria najdroższych piw urosła aż o prawie 40 proc.

Kolejną nowością na polskim rynku jest gin smakowy, na który w pierwszej połowie 2019 r. polski konsument wydał dwa razy więcej niż rok wcześniej. Dzięki temu gin jest obecnie najszybciej rosnącą kategorią alkoholi mocnych.

Z najnowszych danych PARPA wynika, że Polak spożył w 2018 roku przeciętnie 9,55 litra 100-proc. alkoholu. W 2017 r. było to 9,45 litra, a w 2017 – 9,37.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.