20.05.2020/08:00

Polacy uważają, że sklepy podnosząc ceny wykorzystują sytuację [BADANIE SKILLTELLIGENCE]

78 proc. konsumentów zauważyło, że okresie pandemii ceny w sklepach wzrosły – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez agencję Skilltelligence dla serwisu wiadomoscihandlowe.pl. Co trzeci ankietowany ocenia, że za podwyżki odpowiedzialne są sklepy, które wykorzystują sytuację sztucznie podnosząc ceny.

Co czwarty badany jest zdania, że wyższe ceny wynikają z reguł rynku, a wzrost był naturalny. Natomiast co piąty twierdzi, że to efekt polityki cenowej dostawców, a nie sklepów.

Agencja Skilltelligence sprawdziła również, co myślą konsumenci o pomyśle wprowadzenia regulowanych przez rząd cen maksymalnych dla produktów. Okazuje się, że za takim rozwiązaniem opowiada się aż 58 proc. Polaków, przy czym 33 proc. z tej grupy przy zastrzeżeniu, że regulacje odnosiłyby się wyłącznie do produktów podstawowych. Jednocześnie 29 proc. ankietowanych jest przeciwna tego typu ingerencjom w rynek. 13 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Z badania przeprowadzonego przez Skilltelligence dowiadujemy się również, że w czasie największych ograniczeń handlu Polakom najbardziej brakowało sklepów odzieżowych (68 proc wskazań). Na kolejnych miejscach znalazły się sklepy ze sprzętem RTV (30 proc.), sklepy sportowe (28 proc.) i markety budowlane (21 proc.). Respondenci wskazywali też na sklepy komputerowe (19 proc.), oferujące AGD (16 proc.) i ogrodnicze (15 proc.). Konsumentom brakowało również dostępu do sklepów motoryzacyjnych (11 proc.) oraz meblowych (10 proc.).

Prawie dwie trzecie konsumentów przyznaje, że w czasie pandemii częstotliwość ich wizyt w sklepach stacjonarnych wyraźnie się zmniejszyła, a 27 proc., że zmniejszyła się, ale tylko trochę. 61 proc. respondentów ocenia, że w tym okresie wartość ich zakupów spadła – w tej grupie 24 proc. ankietowanych zauważa mocny spadek, zaś 37 proc. jedynie lekką zmianę. Jednocześnie 12 proc. Polaków lekko zwiększyła wartość swoich zakupów. Mocny wzrost wartości zakupów odnotowało tylko 6 proc. badanych. Co piąty badany twierdzi, że wartość jego zakupów nie uległa zmianie.

Badanie zostało przeprowadzone 6 maja 2020 r. metodą CAWI przez firmę Skilltelligence na grupie 600 respondentów na terenie całej Polski

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.