23.12.2019/11:27

Polacy z bólem pożegnają „małpki”? Po podwyżce podatku już nie będą tanie

Rekordziści sprzedają 500 małych butelek wódki dziennie. W niektórych sklepach klienci kupują je średnio co 5 minut. Nowy podatek podniesie ceny o 1 zł i przyniesie niemal pół miliarda złotych – podaje dziennik „Rzeczpospolita”.

Jak czytamy w dzienniku, Ministerstwo Zdrowia nie zabroni sprzedaży małpek, za to chce je obłożyć dodatkową opłatą, sięgającą złotówki za sztukę. A moda na wódkę w małych buteleczkach rośnie uparcie w tempie 10 proc. rocznie.

Małpki trafiają do rąk klientów głównie w małych sklepach, dla których alkohol i tytoń to nawet 40 proc. wartości sprzedaży. Małe niezależne sklepy i te typu convenience (Żabka, ABC, Carrefour Express i inne) sprzedają średnio 800 małpek miesięcznie. Rekordziści sprzedają jednak nawet 3 tys. butelek miesięcznie, a w nielicznych przypadkach – nawet 6 tys. Popyt rośnie szybko – od stycznia do listopada 2019 r. klienci kupili średnio ponad 1000 litrów wódki w opakowaniach do 200 ml na sklep. To o 12 proc. więcej niż przed rokiem.

„Okazuje się zatem, że w małych sklepach o najwyższej rotacji klienci pojawiają się po alkohol w pojemności do 200 ml średnio co 5 minut” – szacuje Joanna Stankiewicz, analityk Centrum Monitorowania Rynku, które zbadało ten rynek na prośbę „Rzeczpospolitej".

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

1 komentarz

  • Oka 23.12.2019

    Super. Będą kupować nielegalny alko z mety. To poprawi icjj jakość zdrowia

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.