03.12.2020/15:36

Politycy PiS niejednomyślni w sprawie niedzieli 6 grudnia. Boją się konfliktu z „Solidarnością”

Senator Jana Maria Jackowski optował za utrzymaniem zakazu handlu w tym dniu i polemizował ze stanowiskiem swojego partyjnego kolegi, ministra Łukasza Schreibera – donosi Rzeczpospolita.

– Nie bardzo wiem, dlaczego w dobie pandemii zostaje wprowadzona niedziela 6 grudnia jako dodatkowa wolna – mówił w Senacie Jan Maria Jackowski, składając wniosek o utrzymanie zakazu handlu w tym dniu. Jego poprawka nie znalazła jednak uznania w izbie wyższej.  

– Jak wiemy, na mocy ustawy obecnie obowiązującej, dwie niedziele przed świętami wielkanocnymi i przed świętami Bożego Narodzenia są ustawowo wolne. Przyznam się, że nie bardzo wiem, dlaczego w dobie pandemii zostaje wprowadzona niedziela 6 grudnia jako dodatkowa wolna. Mało tego, łamie to pewien system i konsensus, w którym jeszcze w poprzedniej kadencji została wypracowana ustawa dotycząca handlu w niedzielę, wywołało to również ostrą reakcję związku zawodowego „Solidarność” w tym zakresie – mówił Jackowski, zwracając się do ministra Łukasza Schreibera o uzasadnienie zmian. – Po co konfliktować się ze związkiem zawodowym i zwiększać potencjalne niebezpieczeństwo związane z przebywaniem ludzi w jednej przestrzeni i możliwością zakażenia się Covid? – pytał.

Senator PiS podkreślał, że wprowadzanie tego typu rozwiązania za pięć dwunasta ma daleko idące konsekwencje. – Przypomnę, że motywacją związku zawodowego „Solidarność” było to, aby pracownicy handlu mogli wypoczywać ze swoją rodziną w niedzielę, a nie odbierać dzień wolny w czasie, kiedy członkowie ich rodziny są zajęci. (...) Nie wiem, dlaczego pracownicy handlu mają być dyskryminowani, dlaczego mają mieć takie ograniczenia – mówił. Zaznaczył też, że to pod wpływem „Solidarności” niedziele wolne od handlu znalazły się w programie Prawa i Sprawiedliwości

– Ubolewam nad poprawką zgłoszoną przez Jackowskiego. Działał on we własnym imieniu i wbrew stanowiska klubu i rządu – podkreślił potem  wicemarszałek Senatu Marek Pęk z PiS.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także