27.03.2020/13:40

Polscy najemcy centrów handlowych do rządu: wcale nie chcemy obniżenia czynszu!

Rządowy projekt ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej zakłada m.in. obniżenie o 90 proc. czynszu dla najemców obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. mkw. Jak się okazuje, ten pomysł przynajmniej niektórym najemcom wcale się nie podoba.

– To nie jest dobre rozwiązanie dla żadnej ze stron. Zabieranie galeriom handlowym 90 proc. czynszów rozpęta niepotrzebną dyskusję wokół rekompensat rządowych – powiedział podczas dzisiejszej wirtualnej konferencji prasowej Artur Kazienko, prezes Kazar Group i członek zarządu Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług.

Propozycja ZPPHiU jest inna i zakłada zapłatę przez najemców 100% czynszów, ale nie dzisiaj, kiedy branża retailowa ma gigantyczne problemy, tylko za kilkanaście miesięcy - w momencie, kiedy obowiązujące obecnie umowy dobiegłyby końca. Zdaniem przedstawicieli ZPPHiU, takie rozwiązanie byłoby korzystne dla obu stron i nie wiązałoby się ze zbyt dużym obciążeniem dla wynajmujących, którzy skutki epidemii odczuwają w stopniu zdecydowanie mniejszym niż najemcy.

– Zakładając, że nasz pomysł spotka się z przychylnością ze strony większość centrów handlowych i wziąwszy pod uwagę, że banki są już gotowe położyć na stole rozwiązania, zapewniające nam cash-flow, będziemy w stanie obecny kryzys przetrwać – powiedział Artur Kazienko. Prezes Kazar Group zaznaczył jednocześnie, że w jego opinii proces dochodzenia branży do przychodów z roku 2019 nie będzie kwestią roku, ale co najmniej trzech lat.

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług to powołana do życia kilkanaście dni temu organizacja zrzeszająca już ponad 130 krajowych firm, zatrudniających łącznie ponad 200 tys. osób. W gronie członków ZPPHiU znajdują się m.in. LPP, CCC, Kazar Group, KAN (właściciel marki Tatuum), OCTF (właściciel marki 4F), Ochnik, Lancerto czy Apart.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • mentor 30.03.2020

  Cały związek ma w swoich szeregach ludzi którzy znają się na biznesie, rząd powinien wysłuchać ich postulatów.

 • Nigdy już z Kazarem. 30.03.2020

  Panie Kozienko. Sorry, ale Kazar nigdy więcej!

 • Żaba 28.03.2020

  Masz rację, nie kupuj. Kupiłam buty, już były na reklamacji i naprawiane ale im to nie pomogło. Wyglądam w nich jak bezdomny.

 • Ryba 27.03.2020

  To jakiś żart? Prowokacja? Ale już wiem, gdzie nie kupię butów

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.