20.06.2016/10:45

Polska bez papierowych paragonów w 2020 roku!

Ministerstwo Cyfryzacji planuje całkowicie wyeliminować papierowe paragony z obiegu. Jak zapowiedział resort kierowany przez Annę Streżyńską, w 2020 r. e-paragony stanowić będą 100 proc. wszystkich paragonów wydawanych w kraju. Poznaliśmy też szczegółową drogę, w jaki sposób resort zamierza ten cel osiągnąć.

Już w trzecim kwartale bieżącego roku Ministerstwo Cyfryzacji zamierza opracować i wdrożyć standaryzację e-paragonu i jednoznaczną identyfikację przedmiotu transakcji. Na jesieni przygotowane zostaną przepisy prawa potrzebne do wdrożenia e-paragonów. Wiadomo już, że konieczna będzie zmiana ustawy o VAT oraz wdrożenie rozporządzenia technicznego GUM dla kas rejestrujących (zajmie się tym Ministerstwo Rozwoju) oraz rozporządzeń organizacyjnych (kompetencje Ministerstwa Finansów). Również na jesieni opracowane i wdrożone zostaną wymagania dla procesów kontroli i homologacji zintegrowanych urządzeń fiskalnych i płatniczych.

Wraz z początkiem przyszłego roku rozpoczną się prace nad wymaganiami dla zintegrowanej technologii kas rejestrujących, drukarek fiskalnych i terminali płatniczych z dostępem online do obsługi e-paragonów (wg analizy procesów sprzedaży - w tym obsługa zwrotów i reklamacji). W trzecim kwartale 2017 r. wdrożone zostaną zintegrowane urządzenia fiskalnych i terminali płatniczych z dostępem online do obsługi e-paragonów.

Najtrudniejszy etap realizacji programu e-paragonu przypadnie na okres między czwartym kwartałem 2017 a drugim kwartałem 2018 r. W tym okresie dojdzie do przygotowania i wdrożenia chmury obliczeniowej dla paragonów. Ma ona umożliwić komunikację bezprzewodową kas fiskalnych z centralnym serwerem, pozwolić na rejestrację e-paragonu w czasie rzeczywistym, obsługiwać wielokryterialne modele przetworzenia danych, jak również raportować dane z e-paragonów dla biznesu (system e-usług).

Zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji, wdrożenie systemu e-paragonów w relacji z klientem pozwoli obywatelom na łatwiejsze korzystanie z paragonów dzięki ich dostępności w wersji elektronicznej - ma to pomóc w zarządzaniu domowym budżetem, czy w procesach reklamacji. Korzyścią dla administracji będzie natomiast uszczelnienie rejestracji procesu sprzedaży i stopniowa eliminacja sprzedaży niefakturowanej poprzez wdrożenie e-paragonów w procesach sprzedaży gotówkowej i bezgotówkowej.

Szacuje się, że planowany system obejmie ponad 2 mln kas fiskalnych w Polsce. Stosowane obecnie kasy najprawdopodobniej będą musiały zostać wymienione na nowe. Po wdrożeniu systemu e-paragonów, z centralnej bazy danych korzystać będzie m.in. Urząd Skarbowy.

Wciąż nie wiadomo, jak korzystanie z e-paragonów wyglądać będzie w praktyce. O ile dążenie do eliminacji drukowanych paragonów z obiegu wewnątrz firmy i między firmami wydaje się pożądane, tak już rezygnacja z wręczania papierowych paragonów klientom to pomysł, który może wzbudzić spore kontrowersje. W jaki sposób klient będzie otrzymywał potwierdzenie kupna towaru? Na smartfonie? Mailowo? W inny sposób? Czy to oznacza, że każdy konkretny paragon będzie można przypisać nie tylko do firmy, która go wystawiła, ale i do klienta, który dokonał zakupów? Co w takim wypadku z ochroną wrażliwych danych, np. dotyczących stanu zdrowia obywatela (można je zdobyć analizując paragony z apteki)? Odpowiedzi na te pytania dopiero poznamy.

Dodaj komentarz

8 komentarzy

 • Myślący 13.09.2016

  Ale to mocno nielogiczne. Czemu mam wymieniać i kupować jakiś śmieć skoro to samo mogłoby być online przez np. www? I po to wydać 1000-2000zł na złom, żeby go tylko potem mieć? Już nie wspomnę, że tylko patrzeć jak te dane wypłyną na szeroką wodę i będzie można przeprowadzić analizę opłacalności tego czy tamtego co się dobrze sprzedaje i przejąć komuś biznes.

 • precz z komuną 25.06.2016

  Zawsze sądziłem, że paragon ma być dla klienta jako dowód zapłaty za dany towar. To dopiero będzie inwigilacja, bo zapewne na e-paragonie będzie wtedy kto kupił, gdzie , za ile i czym płacił

 • KASIARZ 21.06.2016

  Rulony w magazynach to się przechowywało dawniej ... teraz są Urządzenia Fiskalne z kopią elektroniczną paragonu !

 • MAK 21.06.2016

  1. E-paragon będzie wymagał szczegółowego opisu towaru ( no bo jak reklamować towar "obuwie" ) Co za tym idzie w handlu nastąpi koniec kas fiskalnych i niezbędne będa systemy informatyczne ( komputer, oprogramowanie czytnik KK , urządz.fiskalne)
  2. Kto będzie miał dostęp do danych z paragonu ?
  Paragon za drinka w agencji + dane karty kredytowej nabywcy = Pani z US mówi do koleżanki : " no to Kowalski znowu był na dziwkach ...."
  Paragon od lekarza określonej specjalności + paragon z apteki za określone lekarstwa + dane karty kredytowej nabywcy = ??? proszę sobie samemu dopisać komentarz ...

 • Romano 21.06.2016

  A co z amortyzacją prywatnego sprzętu w celu przejrzenia/przechowania e-paragonu?

 • Janek 20.06.2016

  DOBRY POMYSŁ, CZEGO CHCECIE!!!! Wreszcie koniec z wynajmowaniem oddzielnego magazynu w celu składowania kilometrowych rulonów. Brawo Minister Strezynska!

 • NickFury 20.06.2016

  E-paragony też trzeba bedzie przechowywac przez piec lat??? A moze bedzie to czynic ministerstwo finansów?
  Ktoś wie?

 • Trafiony 20.06.2016

  Już to widzę jak 90-letnia pani Jadzia podłączona do smartfona sprawdza e-paragon wydany w osiedlowym sklepie pani Krysi. Mega pomysł PiSu!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.