18.07.2020/14:01

Polska drugim największym producentem wyrobów tytoniowych w UE. Blisko 80 procent trafia na eksport

Z raportu Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych wynika, że Polska jest jednym z czołowych producentów wyrobów z tytoniu w Unii Europejskiej. Tylko w zeszłym roku wyprodukowano w naszym kraju 213 mld sztuk papierosów.

Jak informuje portal biznes.interia.pl, powołując się na PAP, zdecydowana większość, bo aż 80 proc. wytworzonych papierosów trafiła na eksport. Jego wartość wyniosła ok. 15,9 mld złotych i od 2010 roku wzrosła o 232 procent. Eksport samych tylko papierosów sięga w Polsce poziomu 93 procent.

CASE szacuje także, że przychody budżetowe z tytułu produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych w Polsce w 2019 roku wyniosły 28,7 mld zł, z czego aż 21,7 mld stanowiła akcyza.

Autorzy raportu zwracają też uwagę na problem szarej strefy, która w Polsce stanowi 9,9 proc całego, legalnego rynku (3,31 mld zł wartości rynkowej). Skarb Państwa traci na tym 2,6 mld zł rocznie.

Jak czytamy w portalu, z danych GUS wynika, że tytoń w 2017 roku był uprawiany w ponad 6 tys. gospodarstw, ze średnim areałem nieco ponad 2 ha. W Polsce królują dominują tytonie jasne, a plantacje są rozmieszczone głównie w pięciu regionach: lubelsko-podkarpackim, świętokrzysko-małopolskim, kujawsko-pomorskim, mazurskim oraz dolnośląskim.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.