11.12.2017/09:50

Polską gospodarkę będzie napędzać konsumpcja. Inflacja w górę, ale ceny żywności zaczną spadać [PROGNOZA 2017-19]

Według analityków Credit Agricole Bank Polska w 2017 r. wzrost gospodarczy w Polsce sięgnie nawet 4,5 proc. r/r., a w kolejnych latach będzie nadal na wysokim poziomie, ale nie przekroczy 4 proc. W latach 2018-2019 istotny wpływ na wzrost PKB będą miały inwestycje związane z wykorzystaniem funduszy unijnych, jednak głównym motorem wzrostu gospodarczego w całym horyzoncie prognozy pozostanie konsumpcja prywatna.

„Biorąc pod uwagę napływające w ostatnim czasie dane dotyczące realnej sfery gospodarki, jak i tendencje sygnalizowane w badaniach koniunktury, zrewidowaliśmy nasze prognozy makroekonomiczne. Oczekujemy, że tempo wzrostu PKB w 2017 r. wyniesie 4,5 proc. r/r (4,1 proc. przed rewizją), w 2018 r. będzie równe 3,8 proc. (bez zmian w porównaniu do poprzedniej prognozy) i w 2019 r. spadnie do 3,3 proc.” – napisali w komentarzu eksperci Credit Agricole Bank Polska.

Według analityków CABP „rewizja w górę prognozowanego przez nas tempa wzrostu PKB w 2017 r. jest głównie podyktowana podniesieniem punktu startowego prognozy, tj. wyraźnie wyższym od naszych oczekiwań tempem wzrostu gospodarczego w III kw. br. Ponadto wkład eksportu netto do wzrostu PKB w III kw. – związany z zaskakującym spowolnieniem dynamiki importu – był wyraźnie wyższy od naszych oczekiwań. Prognozujemy, że w kolejnych kwartałach ścieżka dynamiki importu ukształtuje się na niższym poziomie niż w naszej wrześniowej prognozie, co będzie pozytywne dla wzrostu gospodarczego. Jednocześnie podnieśliśmy założone w prognozie tempo wzrostu PKB w strefie euro w latach 2017-2018, co również będzie pozytywne dla aktywności gospodarczej w Polsce.”

„Główne tendencje dotyczącego wzrostu gospodarczego w naszym scenariuszu nie uległy znaczącym zmianom w porównaniu do ostatniej prognozy. W kolejnych kwartałach będziemy mieli do czynienia z coraz większą absorbcją środków unijnych w ramach nowej perspektywy finansowej. Stopniowo będą uruchamiane kolejne projekty inwestycyjne finansowane z budżetów jednostek samorządów terytorialnych, budżetu centralnego, Krajowego Funduszu Drogowego oraz przedsiębiorstw kontrolowanych przez sektor publiczny. Obserwowane w ostatnich miesiącach opóźnienia w realizacji inwestycji publicznych przyczynią się naszym zdaniem do ich kumulacji na przełomie lat 2017 i 2018. W efekcie uważamy, że szczyt dynamiki inwestycji ogółem przypadnie na I poł. 2018 r. Jest to spójne z wynikami naszej analizy dotyczącej doświadczeń związanych z absorbcją środków w ramach perspektywy finansowej 2007-2013. Szczyt dynamiki wartości wniosków o płatność w ramach programu operacyjnego przypadł wtedy na piaty rok trwania perspektywy. Zakładając, że absorbcja środków w ramach obecnej perspektywy finansowej będzie miała podobny przebieg, dynamika inwestycji publicznych będzie najprawdopodobniej najwyższa w 2018 r. W II poł. 2018 r. i 2019 r. będziemy mogli zaobserwować spadkową fazę inwestycji przedsiębiorstw i publicznych, co przyczyni się do spowolnienia wzrostu gospodarczego w 2019 r. Pomimo ożywienia inwestycji w I poł. 2018 r., głównym motorem wzrostu gospodarczego w całym horyzoncie prognozy pozostanie konsumpcja prywatna.” – tłumaczą w przedstawionej prognozie analitycy Credit Agricole Bank Polska.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.