10.09.2019/09:04

Polska Grupa Spożywcza miała powstać w lipcu. Ministerstwo nabrało wody w usta, a PGS nadal nie ma

W lipcu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiadał, że do końca miesiąca powstanie Polska Grupa Spożywcza. Jednak, jak dowiedziała się redakcja wiadomoscihandlowych.pl, prace nad jej utworzeniem trwają nadal. Ze względu na wybory parlamentarne wizja powstania grupy oddala się coraz bardziej.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski na początku roku powołał specjalny zespół, który miał się zająć opracowaniem koncepcji utworzenia Polskiej Grupy Spożywczej. Jego szefem został sam minister. Zespół przede wszystkim miał zdecydować o tym, jakie spółki powinny wejść w skład narodowego holdingu spożywczego, a także czym ma się PGS zajmować. Kolejnym zadaniem było oszacowanie kosztów utworzenia grupy.

Na początku lipca Ardanowski zapowiadał podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości, że grupa, która ma „ustabilizować krajowy rynek rolny”, powstanie do końca lipca. Zapowiadał także, że "zostanie zorganizowane pierwsze spotkanie, gdzie formalnie zawiąże się ten podmiot".

Żadne informacje o powstaniu PGS od tego czasu z ministerstwa nie wyszły. Dlatego pod koniec sierpnia redakcja wiadomoscihandlowych.pl zapytała więc ministerstwo, czy prace dotyczące opracowania koncepcji grupy już się zakończyły oraz jakie były końcowe wnioski i rekomendacje. Pytaliśmy także, kiedy grupa zostanie powołana do życia i które ze spółek Skarbu Państwa wejdą w jej skład.

Odpowiedź otrzymaliśmy we wrześniu. Według ministerstwa prace nad analizą wariantów tworzenia i działania grupy nadal trwają. Ministerstwo będzie informować o postępach. Tych w najbliższym czasie może jednak być brak, bo kadencja obecnego Parlamentu dobiega końca. Zanim prace ruszą ponownie, trzeba będzie powołać nowy rząd, być może zmienić skład zespołu. Najbardziej prawdopodobną datą powstania PGS jest początek 2020 roku.

Konsolidacja firm z sektora rolno-spożywczego, w których skarb państwa posiada udziały, zapowiadana jest już od wielu lat i planowało ją wiele osób. Plany takie ma również rząd Mateusza Morawieckiego, jednak nie wiadomo czy i kiedy uda się je zrealizować.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.