09.06.2017/11:47

Polska i kraje regionu chcą, by UE uregulowała kwestię nieuczciwych praktyk handlowych

Ministrowie rolnictwa krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry), jak również Rumunii, Bułgarii i Słowenii, podpisali deklarację w sprawie kształtu Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. W dokumencie znalazł się m.in. apel o uregulowanie kwestii nieuczciwych praktyk handlowych na poziomie unijnym, aby w każdym z krajów wspólnoty obowiązywały identyczne przepisy w tym zakresie.

- Ministrowie rolnictwa (...) uważają, że konieczna jest poprawa funkcjonowania łańcucha żywnościowego, dlatego popierają zalecenia Grupy zadaniowej ds. rynków rolnych zaprezentowane w listopadzie 2016 r., dotyczące poprawy współpracy między rolnikami i regulacji prawnych na poziomie UE w zakresie nieuczciwych praktyk handlowych - czytamy w deklaracji.

Przedstawiciele rządów siedmiu krajów UE zaapelowali, by nowa polityka "przywiązywała szczególną wagę do wzmacniania pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym, zapewniając odpowiednie ramy prawne dla ochrony ich interesów w relacjach z dużymi sieciami detalicznymi oraz nadal stymulowała ich współpracę w zrzeszeniach, grupach producentów i innych organizacjach". Jak podkreślono we wspólnym stanowisku, wzmocnieniu pozycji producentów rolnych w łańcuchu żywnościowym sprzyjać ma "rozszerzenie instrumentów wsparcia grup i organizacji".

Krzysztof Jurgiel, polski minister rolnictwa i rozwoju wsi, zapytany przez wiadomoscihandlowe.pl powiedział, że temat nieuczciwych praktyk handlowych został omówiony przez wszystkich ministrów uczestniczących w spotkaniu zorganizowanym w Nadarzynie.

- Wszystkie państwa uczestniczące w spotkaniu przedstawiły informację, jakie uregulowania funkcjonują na poziomie tych państw. Naszym wspólnym celem jest, żeby Komisja Europejska przygotowała, przy współpracy z poszczególnymi państwami, takie rozwiązania, które miałyby obowiązywać wszędzie - powiedział Jurgiel. Ocenił też, że jego zdaniem uda się wypracować porozumienie na poziomie UE w tym zakresie.

Przypomnijmy, że ostatnia próba uregulowania kwestii nieuczciwych praktyk handlowych w Polsce podjęta została w minionym roku. Sejm uchwalił w listopadzie ustawę "o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi", która wejdzie w życie 12 lipca. Zgodnie z ustawą, każdy przedsiębiorca, który podejrzewa, że wobec niego nieuczciwie stosowana jest przewaga kontraktowa, będzie mógł to zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W takiej sprawie prezes UOKiK będzie wszczynał postępowanie z urzędu. Wszczęcie postępowania może być poprzedzone postępowaniem wyjaśniającym, które mogłoby trwać maksymalnie pięć miesięcy.

Zgodnie z ustawą, to prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie odpowiedzialny za eliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych. W ustawie wskazano, że nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej mogłoby polegać m.in. na nieuzasadnionym rozwiązaniu umowy i wydłużeniu terminów płatności za dostarczone towary oraz uzależnieniu zawarcia lub kontynuowania umowy od spełnienia przez jedną ze stron świadczenia nie mającego związku z zawartym kontraktem.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.