03.06.2013/13:09

Polska Izba Handlu za tym, by sklepy były niedzielę zamknięte

Według członków Polskiej Izbie Handlu praca w niedzielę staje się coraz bardziej nieopłacalna – klientów ubywa, a koszty utrzymania sklepów rosną. Dlatego PIH jest za wprowadzeniem ograniczeń w niedzielnym handlu.

Podobne przepisy funkcjonują w wielu krajach Europy, np. w Niemczech, Belgii, Finlandii, Norwegii czy Szwajcarii i nie są tam dużym utrudnieniem. Również w Polsce mija czas, gdy przebywanie w placówce handlowej było atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu”. Według danych zebranych przez PIH obrót tygodniowy z niedzielą wolną nie jest odczuwalnie niższy niż z niedzielą pracującą, bo zyski w małych i średnich sklepach stanowią nie więcej niż 10 proc. przychodów z dni powszednich. – W przypadku wejścia w życia wspomnianego zakazu zakupy zostaną rozłożone na sześć dni, a ludzie przecież nie przestaną jeść o jeden dzień mniej – uważa Waldemar Nowakowski, szef PIH. Podkreśla, że większość pracowników sklepów to kobiety, a znaczenia ich nieobecności w domu w niedzielę nie da się przeliczyć na żadne wskaźniki ekonomiczne.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.