07.04.2021/12:46

Polska Izba Handlu zachęca do podpisania petycji ws. zwolnienia z VAT darowizn art. przemysłowych

Polska Izba Handlu opublikowała petycję, wzywającą władze do modyfikacji przepisów i zwolnienia z VAT darowizn produktów przemysłowych. Chodzi o to, by przedsiębiorcy mogli przekazywać potrzebującym niesprzedane produkty. Teraz taniej jest je utylizować.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, przedsiębiorca przekazujący na cele charytatywne produkty przemysłowe musi odprowadzić VAT od darowanych przedmiotów. Jeśli firma te same produkty wyrzuci bądź zultylizuje, ponieważ – zgodnie z interpretacją organów skarbowych – przekazanie towarów handlowych do utylizacji nie jest dostawą podlegającą VAT, jako że nie dochodzi do przeniesienia prawa własności.

W tej sytuacji firmom nie opłaca się przekazywanie darowizn i często zdarza się, że zupełnie nowe i pełnowartościowe produkty – odzież, obuwie, sprzęty domowe czy środki czystości – lądują na wysypiskach śmieci, zamiast trafić do potrzebujących.

Polska Izba Handlu domaga się zmiany przepisów i opublikowała w tej sprawie petycję, którą można podpisać online.

Zwracamy uwagę na problem, jaki każdego dnia uderza w wielu polskich potrzebujących, którzy korzystają z pomocy organizacji charytatywnych oraz przedsiębiorców chcących im pomóc. Polskie przepisy dotyczące podatku VAT wymagają od darczyńcy przekazującego produkty przemysłowe na rzecz organizacji pożytku publicznego zapłacenia VAT-u od takich darowizn, zgodnie ze stawką właściwą dla danego towaru (najczęściej 23%), obliczoną na podstawie początkowej ceny sprzedaży. Zwolnienie z podatku VAT-u, które istnieje w przypadku działalności charytatywnej dotyczy jedynie łatwo psujących się artykułów spożywczych, niektórych sprzętów IT oraz wąskiego zakresu produktów przeznaczonych do walki z koronawirusem – taki katalog artykułów odpowiada niewielkiej części potrzeb. Niestety powoduje to, że utylizacja niesprzedanych rzeczy jest tańsza niż oddanie ich potrzebującym. Z pewnością przepisy te wymagają zmiany, aby polscy przedsiębiorcy mieli opłacalną ekonomicznie możliwość robienia darowizn na rzecz potrzebujących zwłaszcza w dobie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

 

Jak podkreśla PIH, modyfikacja tych przepisów spowoduje pozytywne zmiany w trzech obszarach:

  1. Polscy potrzebujący będą mogli skorzystać z szerszej pomocy.
  2. Środowisko będzie obciążone mniejszą ilością odpadów.
  3. Polscy przedsiębiorcy będą mogli niskokosztowo przekazywać charytatywnie niesprzedany towar.
Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także