10.02.2017/10:56

Polska Izba Mleka interweniuje u polskich eurodeputowanych

Przedstawiciele Polskiej Izby Mleka zdecydowali się zainterweniować u 51 polskich eurodeputowanych w sprawie głosowania nad unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) na lata 2021-2030, które ma się odbyć 15 lutego br. Ich zdaniem w dokumencie jeden z punktów ma bardzo istotne znaczenie dla przemysłu mleczarskiego.

Chodzi o sprawę dezagregacji. W raporcie Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego jest to stwierdzenie. Natomiast w dokumencie Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE (ITRE) nie ma.

– Z punktu widzenia sektora mleczarskiego jest to niezwykle ważne, aby głosowanie przebiegło korzystnie dla naszej branży – mówi Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska.

Jej zdaniem dezagregacja jest konieczna, aby odpowiednio ocenić podsektory w kontekście ETS.

– W ten sposób można realistycznie oszacować ryzyko ucieczki emisji CO2 (carbon leakage). Zapobiegnie to olbrzymim kosztom, jakie w przeciwnym wypadku musiałby ponieść sektor mleczarski i nie tylko – dodaje Agnieszka Maliszewska.

W przypadku przemysłu mleczarskiego podsektorami, które dotyka rozporządzenie są głównie produkty sproszkowane: mleko w proszku odtłuszczone i pełne, serwatka w proszku, białka serwatkowe w proszku, kazeina i suszona laktoza. Określone wymagania energetyczne, a także fakt, że te produkty dominują w handlu światowymi produktami mlecznymi powodują, że mają one wysoką intensywność energetyczną i handlową. To powoduje, że potencjalnie mogą być włączone w obszar zagrożony ucieczką emisji dwutlenku węgla (carbon leakage).

– Taka ocena całościowa sektora mleczarskiego może spowodować, że nie będzie żadnych szans na jej uznanie. To z kolei sprawi, że konkurowanie z produktami krajów trzecich stanie się znacznie utrudnione – ocenia Dyrektor Biura PIM.

List ogólny do posłów Parlamentu Europejskiego wystosowało 11 organizacji, reprezentujących różne branże z całej Europy, w tym EDA, Europejskie Stowarzyszenie Mleczarskie. W te działania włączyła się również Polska Izba Mleka.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.