25.01.2021/15:15

Polska potrzebuje systemu kaucyjnego na butelki po napojach. Jesteśmy w tyle za Europą

W Polsce zaledwie około 50 proc. butelek po napojach trafia do segregacji. Dla porównania, w Niemczech jest to ok. 98 proc. Pod tym względem jesteśmy kilkanaście lat za Europą Zachodnią.

O sprawie pisze "Puls Biznesu". W rozmowie z dziennikiem Tadeusz Nowicki, prezes Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, zauważa, że Polska może zostać zmuszona do zapłacenia nawet 200 mln euro unijnego podatku od plastiku.

Szef PZPTS nawołuje do jak najszybszego wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego. Chwali pierwsze recyklomaty uruchomione w naszym kraju, ale zarazem przestrzega, że aby tego rodzaju inicjatywy okazały się skuteczne, to samych tylko recyklomatów do butelek potrzebowalibyśmy w Polsce aż... 30 tys. - 40 tys.

Według Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, system kaucyjny w naszym kraju powinien obejmować nie tylko butelki, lecz również inne opakowania. Jak czytamy w "Pulsie Biznesu", propozycja związku zakłada obowiązkowy system kaucji za wszystkie pojemniki do napojów o pojemności do 3-5 litrów. W drugim etapie analogicznym systemem miałyby zostać objęte "wszelkiego typuopakowania na żywność". Związek przedstawił już taką propozycję Ministerstwu Klimatu i Środowiska.

Na łamach "PB" Tadeusz Nowicki zauważa, że nawet jeśli Polska zacznie budowę systemu kaucyjnego w tym roku, to uda się wdrożyć takie rozwiązanie najwcześniej pod koniec 2023 lub na początku 2024 roku.

Czytaj także:
Konsumenci przestają kupować produkty w plastikowych opakowaniach [BADANIE GFK]

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Basia 26.01.2021

    system depozytowy powinien być jedynie uzupełnieniem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta a nie samoistnym bytem! Brak ROP zabija polski recykling!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także