09.02.2018/14:22

Polska wiceliderem regionu CEE pod względem liczby oraz wartości rynku fuzji i przejęć

Szybki wzrost gospodarki Polski, napędzany popytem wewnętrznym oraz wysokimi wydatkami publicznymi, nieco zmniejszył nerwowość inwestorów, wywołaną niepewnością co do polityki rządu. Dzięki temu Polska należała w 2017 r. do najaktywniejszych rynków w zakresie połączeń i akwizycji, ustępując pod względem ich liczby i wartości tylko Rosji – wynika z raportu „Emerging Europe M&A Report 2017/18”.

Raport opublikowała firma C.M.S., we współpracy z kompanią inwestycyjną EMIS. Polska wyróżniała się w regionie Europy Środkowo-Wschodniej zarówno pod względem liczby transakcji, jak i ich wartości, choć łączna wartość fuzji i akwizycji była nieco niższa, niż w 2016 r., gdy tylko dwie największe transakcje miały łączną wartość ok. 2 mld euro. Pod względem obu parametrów wyprzedziła nas jedynie Rosja, z nieporównanie większym rynkiem.

W czołówce transakcji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej po raz kolejny znalazły się te dotyczące sektora Real Estate & Construction. Sektor odpowiada za cztery z 20 największych transakcji roku. Najbardziej dynamiczne były pod tym względem Czechy, Polska i na Węgry, ponieważ inwestorzy zwrócili na nie uwagę ze względu na relatywnie wysokie stopy zwrotu, perspektywę stabilnego wzrostu wynajmu oraz rosnącej dojrzałości rynków.

Sektor handlu hurtowego i detalicznego odnotował 48-proc. wzrost wartości kontraktów. Był też miejscem jednej z mega-transakcji roku – przejęcia sieci sklepów convenience Żabka Polska przez gracza wagi ciężkiej w lidze private equity, funduszu CVC Capital Partners. Wartość transakcji firma EMIS oszacowała na podstawie dostępnych danych na ok. 1 mld euro.

Największą transakcją w sektorze nieruchomości było przejęcie przez holenderską Chariot Top Group 100 udziałów w portfolio 28 nieruchomości handlowych M1, należących do konsorcjum funduszy Axa, Ares Management i Apollo-Rida. Wartość transakcji również wyniosła 1 mld euro.

Z kolei Chariot Top Group sprzedało swoje portfolio 12 nieruchomości handlowych firmie Echo Polska Properties z centralą w Holandii. Wartość transakcji wyniosła ok. 692 mln euro.

Kolejnymi pod względem wartości transakcjami w sektorze Real Estate & Construction były:

 • przejęcie wrocławskiego Magnolia Park przez niemiecki Union Investment – wartość ok. 380 mln euro
 • przejęcie Galerii Katowickiej przez malezyjski fundusz EPF – wartość ok. 300 mln euro
 • przejęcie centrów handlowych Krokus i Serenada w Krakowie przez południowoafrykański fundusz NEPI Rockcastle – wartość ok. 249,4 mln euro
 • przejęcie Galerii Twierdza w Zamościu, Wzorcowni we Włocławku, Galerii Tęcza w Kaliszu oraz Galerii Twierdza w Kłodzku przez Echo Polska Properties – wartość ok. 166,6 mln euro.
 • przejęcie Galerii Słonecznej w Radomiu przez czeską REICO – wartość ok. 164 mln euro.

.

W sektorze Wholesale &Retail poza sprzedażą Żabki największy kontrakt dotyczył przejęcia 100 proc. akcji, wraz z wezwaniem na wykup, spółki Emperia Holding, właściciela sieci Stokrotka, przez litewską Maxima Group, za kwotę ok. 292,5 mln euro.

Na liście 20 największych fuzji i przejęć z sektora FMCG znalazło się jeszcze przejęcie spółki Hortex Holding przez brytyjską Mid Europa Partners. Wartość tej transakcji, szacowana przez EMIS, to ok. 200 mln euro.

.

Źródło: Emerging Europe M&A Report 2017/18

Dodaj komentarz

2 komentarze

 • cvv 12.02.2018

  Netaniahu przecież chwalił się, że przejmują Polskę, Węgry , Rumunię i nie maja z tym większych problemów,

 • fdv 12.02.2018

  czy to jest chlubny ranking? to, zależy, kto jest właścicielem portalu...dla Polaków to nie jest dobra wiadomość, dalsze przejęcia, czy my jesteśmy u siebie? chyba już tylko połowicznie albo i nie

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.