14.09.2020/19:11

Chińczycy nie będą podrabiać polskiej wódki. Umowa UE - Chiny ochroni produkty z oznaczeniem geograficznym

Unia Europejska podpisała z Chinami umowę o wzajemnej ochronie 100 europejskich oznaczeń geograficznych oraz 100 oznaczeń chińskich przed podrabianiem i przywłaszczaniem praw. Wśród 100 produktów europejskich jest Polska Wódka – Polish Vodka – informuje Unia Europejska.

Umowa ta, po raz pierwszy zawarta w listopadzie 2019 r., powinna przynieść wzajemne korzyści handlowe, a także przybliżyć konsumentom po obu stronach gwarantowane produkty wysokiej jakości. Odzwierciedla ona deklarację UE i Chin, że wypełnią zobowiązanie podjęte na poprzednich szczytach UE-Chiny oraz będą przestrzegać międzynarodowych zasad jako podstawy stosunków handlowych.

– Europejskie oznaczenia geograficzne produktów są znane ze swojej jakości i różnorodności; ważne jest, aby chronić je na poziomie unijnym i światowym – powiedział Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Janusz Wojciechowski. – Jestem dumny z tego, że wkrótce umowa ta wejdzie w życie, potwierdzając naszą wolę ścisłej współpracy z naszymi globalnymi partnerami handlowymi, takimi jak Chiny. Europejskie oznaczenia geograficzne produktów są znane ze swojej jakości i różnorodności; ważne jest, aby chronić je na poziomie unijnym i światowym, aby zapewnić ich autentyczność i chronić ich reputację. Umowa przyczyni się do tego, jak również do zacieśnienia naszych stosunków handlowych, przynosząc korzyści naszemu sektorowi rolno-spożywczemu i konsumentom po obu stronach – dodał.

Jak zaznacza Unia Europejska, rynek chiński ma duży potencjał wzrostu, jeśli chodzi o żywność i napoje z Europy. W 2019 r. Chiny były trzecim rynkiem docelowym dla unijnych produktów rolno-spożywczych, o wartości 14,5 mld euro. Jest to również drugi rynek docelowy (9 proc. ogólnej wartości), jeśli chodzi o wywóz z UE produktów chronionych jako oznaczenia geograficzne, w tym win, produktów rolno-spożywczych i napojów spirytusowych. Ponadto dzięki umowie europejscy konsumenci będą mogli odkryć prawdziwe chińskie specjały.

„Unijny wykaz oznaczeń geograficznych, które mają być chronione w Chinach, obejmuje takie produkty jak: Cava, Champagne, Feta, Irish whisky, Münchener Bier, Ouzo, Polska Wódka, Porto, Prosciutto di Parma i Queso Manchego. Wśród chińskich produktów w wykazie znajdują się na przykład: Pixian Dou Ban (pasta fasolowa Pixian), Anji Bai Cha (biała herbata Anji), Panjin Da Mi (ryż Panjin) oraz Anqiu Da Jiang (imbir Anqiu).” – wylicza UE w komunikacie.

Po podpisaniu umowy i uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego umowa zostanie oficjalnie przyjęta przez Radę. Ma ona wejść w życie na początku 2021 r.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także