07.11.2019/12:54

Polska wódka skorzysta na nowych regulacjach eksportu

Unia Europejska zawarła historyczne porozumienie z Chinami – donosi „Rzeczpospolita”. Chodzi o ochronę oznaczeń geograficznych. Na zmianach skorzysta polska wódka.

Porozumienie wejdzie w życie za rok. Przewiduje ono ochronę 100 europejskich oznaczeń geograficznych w Chinach i 100 chińskich oznaczeń geograficznych w Unii przed podrabianiem i przywłaszczaniem praw.

Na liście jako jedyny produkt z Polski znalazła się polska wódka. Oprócz niej ochronie podlegać będą takie produkty jak Cava, Champagne, Feta, Irish whiskey, Münchener Bier, Ouzo, Porto, Prosciutto di Parma i Queso Manchego, Českobudějovické pivo i Tokaj.

Poza wódką z Polski chronione będą też wódki z Litwy (Originali lietuviška degtine), Szwecji (Svensk Vodka) i Finlandii (Suomalainen Vodka/Finsk Vodka). Produkt z oznaczeniem geograficznym jest średnio 2,23 razy droższy niż podobny bez takiego oznaczenia. To wynik średni, bo np. cena chronionego koniaku przekracza nawet kilka razy cenę brandy, a cena sera niechronionego oznaczeniem geograficznym może być zbliżona do ceny sera, który takie oznaczenie posiada.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.