10.10.2020/08:28

Polska wyróżnia się na tle innych krajów pod względem eksportu żywności

Polski eksport żywności nadspodziewanie dobrze poradził sobie w okresie lockdown-u w Unii Europejskiej oraz tuż po nim – podsumowuje sytuację w sektorze rolno-spożywczym Grzegorz Rykaczewski, analityk Santander Bank Polska.

Najsilniej wzrósł eksport zbóż, ale mocnymi grupami towarowymi były też: wyroby tytoniowe, zbożowe, napoje, pasze i karmy dla zwierząt oraz przetwory mięsne.

Ekspert zwraca uwagę, że wprawdzie w kwietniu nastąpił silny, 15-procentowy, spadek w relacji do wysokiego poziomu z marca, to jednak wartość eksportu obniżyła się jedynie o 3 proc. względem zarejestrowanej rok wcześniej. W maju sprzedaż zagraniczna była już nieco wyższa r/r (+1 proc.). Przyspieszenie nastąpiło w czerwcu, kiedy to dynamika roczna zbliżyła się do 13 proc.

- Krajowy przemysł spożywczy nie tylko wrócił do ubiegłorocznych poziomów eksportu szybciej niż polska gospodarka, to jeszcze wyróżnia się pozytywnie również na tle swoich konkurentów z innych krajów Unii Europejskiej. Wśród dziesięciu największych eksporterów żywności w UE, Polska jest jedynym krajem, którego wartość sprzedaży zagranicznej żywności w drugim kwartale br., była wyższa w relacji rocznej. W miesiącach kwiecień-czerwiec sprzedaż zagraniczna artykułów rolno-spożywczych z Polski osiągnęła 7,9 mld euro i była wyższa o 3,4 proc. r/r. Dla porównania, we wskazanym okresie eksport z Holandii był niższy o 3,8 proc., z Niemiec o 5,5 proc., a z Francji aż o 9,1 proc. - czytamy w analizie przygotowanej przez Santander Bank Polska

Grzegorz Rykaczewski podkreśla, że Polska wyróżnia się na tle UE również pod względem eksportu w całym pierwszym półroczu 2020 r. Łączna wartość sprzedaży zagranicznej z Polski w tym okresie była wyższa o 7 proc. r/r i była to najwyższa dynamika w grupie największych eksporterów w Unii.

Na dobry wynik polskiego eksportu żywności wpłynął wysoki wzrost sprzedaży zbóż. Ta grupa towarowa zwraca uwagę, ponieważ eksport tej kategorii w I poł. br. był wyższy o 173 proc. r/r. Wzrostowi sprzedaży sprzyjała niepewność związana z pandemią COVID-19 ze względu na popyt w krajach importujących zboże oraz korzystny kurs złotego.

Znaczny wzrost odnotowano również w przypadku wyrobów tytoniowych (o 18 proc.) i to pomimo wprowadzonego w UE zakazu sprzedaży papierosów mentolowych. Mocno wzrosła też m.in. sprzedaż wyrobów zbożowych (o 18 proc.), napojów (o 14 proc.), pasz i karm zwierzęcych (o 13 proc.) oraz przetworów mięsnych (o 10 proc.).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także