09.10.2019/09:00

Polska znalazła się w gronie 25 największych eksporterów świata

Polska dołączyła do światowej czołówki eksporterów. W ciągu kilkunastu lat relacja eksportu do PKB wzrosła do 55 proc. W znacznym stopniu to zasługa firm zagranicznych – to wnioski z raportu Banku Pekao "Czy Polskę stać na globalnych czempionów", omawianego przez serwis Interia.

Z raportu, prezentowanego przez Bank Pekao podczas warszawskiej konferencji CEO Summit, wynika, że w ciągu kilkunastu lat polski eksport wzrósł niemal czterokrotnie. Z wyjątkiem Wietnamu, to najszybsze tempo wśród 90 krajów o liczbie mieszkańców przekraczającej 10 mln – relacjonuje Interia.

Pod względem relacji wartości eksportu do PKB Polska przewyższa inne kraje o podobnym potencjale demograficznym. Relacja ta wzrosła w ostatnich kilkunastu latach o ponad 20 proc., do poziomu 55 proc., a w ciągu ostatnich trzech lat nadwyżka eksportowa w handlu zagranicznym utrzymuje się na rekordowych poziomach 70-80 mld zł. W efekcie Polska dołączyła do elitarnego grona 25 największych eksporterów globu.

Jak podkreśla Interia, za świetną dynamikę eksportu w znacznym stopniu odpowiadają działające w Polsce firmy zagraniczne. Spółki zależne od globalnych koncernów to ponad 60 proc. największych eksporterów w Polsce.

Czytaj więcej na stronie interia.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.