22.08.2019/10:03

Polska żywność może zrobić furorę w ukraińskich sklepach

Bez aktywnej promocji ani rusz

Niektórzy zagraniczni producenci popełniają błąd, oferując swoje wyroby w opakowaniach dostosowanych do wymogów ukraińskiego prawa. Takie „dostosowanie” odbywa się często jedynie formalnie, poprzez proste przetłumaczenie na język ukraiński informacji widniejących na etykiecie – bez wnikania w szczegóły i bez chęci zrozumienia oczekiwań konsumentów. Świeże i sprawdzone informacje marketingowe pomagają rozsądnie skalkulować nakłady pozwalające wejść na rynek z minimalnym ryzykiem, oszacować rentowność czy termin zwrotu z inwestycji.

Rozwinięta sieć sprzedaży

Dystrybucję żywności na Ukrainie zapewnia rozwinięta sieć sprzedaży detalicznej, na którą składa się 32 662 sklepów spożywczych, 2854 kiosków i 3789 sklepów na stacjach benzynowych. Rynkowi liderzy to ATB Group (990 sklepów), Fozzy Group (540) i Volwest Group (248 placówek). Mizernie na tym tle wyglądają międzynarodowe sieci handlowe reprezentowane przez takich operatorów, jak: Billa (Austria – 34 sklepy), Metro Group (Niemcy – 25 placówek), Spar (Holandia – 26 supermarketów i Auchan (Francja–11 hipermarketów).

Prymusami pod względem uzyskiwanych obrotów były w ub.r. dyskonty ATB-Market (około 15,9 mld zł*) i Fozzy-Food (12,1 mld zł)*. Łączna powierzchnia sprzedaży sklepów należących do Grupy Fozzy przekracza 546 000 mkw., z kolei w przypadku ATB Group jest to blisko 435 000 mkw.

Interesującymi formatami wydają się sieci skupiające się na bardziej zamożnych konsumentach – Le Silpo, Hurman-Furszet, Kosmos, Favore, Good Wine, ВK Select czy Santim – jednak liczba takich sklepów nie jest zbyt duża.

Autor: dr Roman Kolyadyuk, ekspert w dziedzinie badań i marketingu strategicznego, AMGC Right Decision LLC

* wg kursu NBP z 14.08.2019 r.: 1 PLN = 0,1536 UAH

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.