28.05.2020/10:31

Polska żywność zanotuje w 2020 r. mocny spadek eksportu

Według raportu SpotData i Santander Bank Polska eksport żywności z Polski może spaść w tym roku o 8 proc., a powrót do poziomu sprzed epidemii może nastąpić w połowie 2021 r. Pomimo niesprzyjającego klimatu dla eksportu w środowisku międzynarodowym, polska branża spożywcza ma wiele atutów, które powinny sprzyjać szybkiej odbudowie sprzedaży zagranicznej.

Według danych z raportu  „Szok. I co dalej? Ścieżki eksportu żywności z Polski w czasie recesji wywołanej epidemią COVID-19”, w 2020 r. eksport żywności z Polski może wynieść 28,9 mld euro wobec 31,4 mld EUR w 2019 r. To pierwszy taki spadek od 10 lat.

Renata Dutkiewicz, dyrektor ds. sektora spożywczego w Santander Bank Polska zauważa, że branża spożywcza przyzwyczaiła nas do pobijania kolejnych rekordów w zakresie wzrostu exportu r/r. – Obecna sytuacja jest bezprecedensowa i niepodobna do poprzednich. Na kanwie tej wyjątkowości, z jaką się mierzymy oraz na bazie doświadczeń z poprzednich kryzysów, z których branża wychodziła obronną ręką, sądzę, że nawet wysoki spadek zostanie szybko odrobiony – komentuje ekspertka.

Problemy polskich eksporterów wynikają gwałtownej zmiany koniunktury, na co teoretycznie sektor spożywczy powinien być odporny, ale także ograniczeń nałożonych w związku z pandemią na sektor gastronomiczny i hotelarski.

Opisanie zachowania gospodarki w czasie trwania pandemii jest znacznie trudniejsze niż zwykle. W analizach przyjmuje się dwie najbardziej prawdopodobne wersje. Pierwsza zakłada, że duża fala epidemii nie wróci, ale środki ostrożnościowe jeszcze przez 2-3 kwartały po epidemii będą tłumiły wzrost gospodarczy. 

W drugiej wersji fala epidemii na jesieni może powrócić i wywołać konieczność wprowadzania kolejnych „lockdown’ów”. Potem gospodarka zacznie powoli wracać do normalnej ścieżki, ale szkody wywołane epidemią nie prędko da się naprawić – ścieżka PKB będzie długo poniżej normy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.