25.11.2016/09:35

Polski drób zalewa Europę

Produkcja drobiu w Polsce w 2016 roku wzrośnie o przeszło 15 proc. W efekcie utrzymamy pierwsze miejsce wśród unijnych producentów tego mięsa, które zdobyliśmy w 2014 r. – podaje „Rzeczpospolita”.

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że produkcja drobiu rośnie u nas przede wszystkim za sprawą eksportu. W tym roku za granicę trafi 1,123 mln ton mięsa drobiowego, o 17 proc. więcej niż w 2015 r., przy czym 80 proc. przeznaczonych zostanie na potrzeby konsumentów z Unii Europejskiej. Na rynku wspólnotowym konkurujemy głównie niską ceną, bijąc pod tym względem pozostałych dostawców – w pierwszym półroczu cena mięsa drobiowego z Polski stanowiła niespełna 70 proc. średniej ceny unijnej.

W efekcie dobrej sytuacji rynkowej, inwestycje planują firmy z branży drobiarskiej, m.in. Cedrob (550 mln zł), SuperDrob (250 mln zł) czy Indykpol (200 mln zł). Pojawiają się jednak obawy, że szybkie tempo wzrostu produkcji drobiu doprowadzi do nadpodaży skutkującej spadkiem cen oraz pogorszeniem się rentowności branży.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.