16.05.2020/13:40

Polski eksport nadal na plusie. To jeden z najlepszych wyników w Europie

Mimo pandemii koronawirusa eksport towarów z Polski w I kwartale 2020 roku zwiększył się o 0,2 proc. – wynika z danych Eurostatu.

Rezultat na delikatnym plusie, mimo dużych spadków w eksporcie, nadal należy uznawać za sukces. Zwłaszcza, że spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej nad kreską, oprócz Polski, znajdują się jeszcze tylko cztery inne państwa.

Dane przywołało Ministerstwo Rozwoju, które podkreśliło jednocześnie, że cała Unia Europejska zanotowała spory spadek w eksporcie. W samym tylko marcu spadł on o 10,2 proc. (do 167, 4 mld euro). W skali I kwartału br. wywóz towarów poza UE spadł o 3,2 proc. (do 504,3 mld euro). Głębsze spadki zanotowano w eksporcie dóbr przemysłowych (o 3,6 proc., do 418,3 mld euro) niż dóbr podstawowych (spadek o 2,3 proc., do poziomu 76 mld euro).

Spadł również import, co przełożyło się na wzrost dodatniego salda UE o 8,7 mld euro, do 42,7 mld euro. W tym przypadku głębsze spadki dotknęły dóbr podstawowych (o 10,5 proc., do 127,5 mld euro), niż przemysłowych (o 3,7 proc., do 325,4 mld euro).

Biorąc pod uwag strukturę geograficzną eksportu UE, szczególnie mocno obniżył się eksport do Wielkiej Brytanii (o ok. 15 proc. w I kw. br. r/r). Wśród ważniejszych rynków spadki wywozu notowano również m.in. do Chin (o 5,1 proc.) oraz Indii (o 4,3 proc.). Z drugiej strony nadal szybko rósł eksport m.in. do Turcji (o ok. 12 proc.), oraz Korei Południowej (o ok. 17 proc.). Do USA notowano zaś wzrost eksportu o 5,5 proc.. Po stronie importu z kolei głębokie spadki notowano z Wielkiej Brytanii (o ok. 12 proc.), Rosji (o ok. 18 proc.) oraz Norwegii (o ok. 13 proc.). Kontrastował z tym dynamiczny wzrost przywozu ze Szwajcarii (o ok. 14 proc.).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.