07.11.2019/13:32

Polski handel detaliczny wiceliderem w UE pod względem wzrostu obrotów [GUS]

W latach 2015-2018 polski handel detaliczny osiągnął drugą pozycję w Unii Europejskiej pod względem dynamiki obrotów – wzrosły one w tym okresie o 19,5 proc. Średnia dla UE to 7,6 proc. – dane GUS.

Jak wyliczył GUS, w 2018 r. obroty w handlu detalicznym (w cenach stałych) były wyższe o 6,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost obrotów zanotowano zarówno w podmiotach sprzedających towary nieżywnościowe (o 7,7 proc.), jak i w przedsiębiorstwach sprzedających żywność, napoje, wyroby tytoniowe (o 4,2 proc.). Obroty przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą detaliczną paliw wzrosły o 7,8 proc.

W 2018 r. obroty w handlu detalicznym krajów UE były wyższe w porównaniu z rokiem bazowym (2015=100) o 7,6 proc. Największy wzrost zanotowano w Rumunii (o 32,2 proc.), w Polsce (o 19,5 proc.) oraz na Litwie (o 18,7 proc.).

Spośród krajów o największym znaczeniu dla europejskiej gospodarki odnotowano wzrost obrotów we Francji (o 9,7 proc.) w Wielkiej Brytanii (o 8,8 proc.) i w Niemczech (o 7,4 proc.). W 2018 r. dużo niższe obroty w porównaniu z rokiem 2015 zaobserwowano w Luksemburgu (spadek o 64,6 proc.), co było związane ze zmianą klasyfikacji działalności gospodarczej na niehandlową znaczących jednostek. Niewielki spadek obrotów wystąpił również w Belgii (o 0,8 proc.) oraz we Włoszech (o 0,4 proc.).

W porównaniu z rokiem poprzednim obroty w 2018 r. w większości krajów były wyższe, za wyjątkiem Belgii oraz Włoch.

Według przyjętej przez GUS definicji, obroty, tj. przychody netto ze sprzedaży obejmują wartość sprzedanych na zewnątrz przedsiębiorstwa produktów (wyrobów gotowych i usług), towarów i materiałów wyrażonych w rzeczywistych cenach sprzedaży z uwzględnieniem upustów, rabatów i bonifikat – bez podatku od towarów i usług (VAT). Natomiast nie uwzględnia się sprzedaży składników majątku trwałego, dotacji, pozostałych przychodów operacyjnych oraz przychodów z operacji finansowych (dywidendy z tych udziałów, uzyskanych z odsetek).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.