31.07.2016/14:17

Polski konsument silniejszy z każdym miesiącem

Dynamika sprzedaży detalicznej żywności w cenach stałych utrzymuje się na średnich jednocyfrowych wartościach (YTD to 4,9%) i pozytywnie wpływa na sprzedaż LFL u detalistów.  Eksperci Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego spodziewają się, że dzięki wprowadzeniu programu 500+ oraz coraz lepszej dynamice funduszu płac w przedsiębiorstwach, dynamika wzrostu wolumenowego rynku handlu żywnością może jeszcze przyspieszyć w drugiej połowie roku.

Jak informują analitycy DM PKO BP w raporcie z 21 lipca 2016 r. wysoka sprzedaż wolumenowa, oraz działania detalistów zmierzające do uatrakcyjnienia oferty handlowej już doprowadziły do umocnienia się sprzedaży LFL w sieciach Biedronki i Stokrotki. Równie wysokiej dynamiki LFL u detalistów eksperci DM PKO BP spodziewają się także w kolejnych kwartałach. W gorszej sytuacji znajduje się dywizja Cash&Carry Eurocash. Ze względu na utrwalające się zmiany na rynku, spowodowane przez ekspansję sieci i coraz mniejszy udział rynkowy małych sklepów, kurczy się baza klientów Cash&Carry.

Eurocash ucieka w handel detaliczny

Zakup EKO Holding to kolejny po akwizycjach franczyzobiorców Delikatesów Centrum dowód na to, że Eurocash ewoluuje w stronę działalności detalicznej i zapewne w najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnych transakcji w tym kierunku. Następnym celem mogłaby być Żabka, choć wysoka wartość transakcji niosłaby za sobą zapewne konieczność finansowania tego zakupu poza zwiększeniem długu, także emisją akcji.

…a Jeronimo Martins inwestuje w Kolumbii

Sprzedaż w Kolumbii stanowi obecnie mniej niż 1% całkowitej sprzedaży grupy, jednak spółka traktuje ten rynek jak swój kolejny cel strategiczny. Do 2020 roku Jeronimo Martins chce siedmiokrotnie zwiększyć liczbę sklepów w tym kraju – z obecnych 150 do 1000 oraz otworzyć 5 centrów dystrybucyjnych. Spółka zamierza pokryć swoim zasięgiem 95% ludności kraju w 7 regionach, a pozytywnej EBITDA spodziewa się nie wcześniej niż w 2018 r. Ambitne plany okupione zostaną wysokim capexem, który w ciągu najbliższych pięciu lat sięgnie pomiędzy 500-600 mln EUR rocznie.

Podatek od handlu neutralny

Analitycy DM PKO BP uważają, że obie spółki są w stosunkowo krótkim czasie w stanie zrekompensować sobie koszt podatku od handlu detalicznego renegocjując umowy z dostawcami i podnosząc ceny przerzucając koszt na konsumenta. Dlatego ich zdaniem wpływ podatku będzie neutralny na wycenę Eurocash i Jeronimo Martins. 

Pozytywne czynniki makroekonomiczne

Zgodnie z oczekiwaniami, dynamika sprzedaży detalicznej żywności w cenach stałych przez pierwsze pięć miesięcy 2016 roku utrzymuje się na średnich jednocyfrowych wartościach (YTD to 4,9%) i pozytywnie wpływa na sprzedaż LFL u detalistów. Eksperci spodziewają się, że dzięki wprowadzeniu programu 500+ oraz coraz lepszej dynamice funduszu płac w przedsiębiorstwach, dynamika wzrostu wolumenowego rynku handlu żywnością może jeszcze przyspieszyć w drugiej połowie roku. Oczekiwania co do powrotu silniejszego wzrostu cen nie sprawdziły się, a bieżąca dynamika cen żywności, nieprzekraczająca 0,8% r/r to efekt głównie niskiej bazy z zeszłego roku. Dlatego detaliści nie będą mogli liczyć na pozytywny wpływ impulsu inflacyjnego w tym roku.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.