26.11.2021/10:18

Polski rynek pomieści jeszcze nawet 50 tysięcy automatów paczkowych

- Potencjał polskiego rynku oceniamy na ok. 40-50 tysięcy urządzeń do zainstalowania w perspektywie najbliższych kilku lat - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Michał Czechowski, dyrektor zarządzający Swipbox Polska.

Przypomnijmy, że z naszych wyliczeń wynika, iż już pod koniec 2022 r. w Polsce działać może nawet 30 tys. automatów paczkowych. To efekt coraz większej konkurencji na rynku zdominowanym przez InPost (16 tys. paczkomatów) - do rywalizacji dołączyły Allegro, PKN Orlen, Cainiao (AliExpress), czy Poczta Polska. Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej o przyszłorocznych zapowiedziach poszczególnych firm.

Duński Swipbox, który nie zdradza swoich planów na przyszły rok w zakresie liczby automatów, rozwija się w Polsce dwutorowo. Po pierwsze, uruchomił w ostatnich latach ok. 200 urządzeń wspólnie z Pocztą Polską i Biedronką. Połowa z maszyn stanęła wewnątrz sklepów dyskontowej sieci, druga połowa - w placówkach pocztowych Poczty Polskiej. Odbiór paczek możliwy jest tylko w godzinach otwarcia poszczególnych obiektów.

Przyszłość tego projektu stoi jednak pod znakiem pytania w związku z ogłoszonym przed kilkunastoma dniami nowym projektem Poczty Polskiej. Państwowy operator stworzy własną sieć automatów - do końca przyszłego roku stanąć ma 2000 maszyn PP, a strategicznym partnerem projektu został nie kto inny, jak wspomniana Biedronka, która udostępni minimum 750 lokalizacji. Trudno sobie wyobrazić, aby w dłuższej perspektywie Poczta Polska zamiast skupiać się na własnym projekcie skupiała się na współpracy ze Swipboxem. Również Biedronka raczej nie będzie stawiać w swoich lokalizacjach dwóch maszyn (automatu PP na zewnątrz sklepu, urządzenia Swipboxu wewnątrz lokalu).

Powyższy model rozwoju Swipboxu w Polsce zakłada udostępnianie kurierom własnej sieci automatów, umożliwiając współdzielenie struktury przez wielu kurierów. Drugi model przyjęty przez Duńczyków polega natomiast na wyposażaniu firm kurierskich w automaty przeznaczone wyłącznie dla nich (patrz: zdjęcie).

W tym drugim przypadku maszyny są mniejsze i mają konsrukcję modułową, nie wymagają także podłączenia do prądu, gdyż są zasilane przez wbudowany akumulator. Stawiane są na zewnątrz. W Skandynawii takie automaty rozmieszczane są nawet w odległości około 300-400 metrów od siebie w miejscach o wysokim zagęszczeniu ludności.

- Dostrzegamy rosnące zapotrzebowanie na nasze rozwiązania, dlatego stale zwiększamy możliwości produkcyjne. W ramach otwartej sieci agnostycznej, współpracujemy obecnie z DPD, Pocztą Polską oraz DHL. Z uwagi na dynamiczny rozwój sektora e-commerce, traktujemy 2022 rok jako wyzwanie w zakresie implementacji naszych rozwiązań zarówno w ramach współpracy z obecnymi, jak i nowymi firmami kurierskimi - mówi Michał Czechowski.

I dodaje: - Już kilka lat temu zauważyliśmy, że brak odpowiednich lokalizacji stanowi duże wyzwanie. Dlatego właśnie opracowaliśmy technologię Infinity, która pozwala na instalację gęstej sieci małych automatów działających na akumulatorze nawet przez 10 lat. Urządzenie nie wymaga podłączenia do prądu i może zostać postawione niemal w każdym miejscu. Nagle okazuje się, że nie musimy poszukiwać tych samych lokalizacji co inne firmy, a dodatkowo możemy korzystać z takich lokalizacji, które do tej pory były niedostępne. Kierując się taką wizją, skutecznie budujemy sieci automatów w Europie, a podobne wdrożenia planujemy i realizujemy również w Polsce, czego przykładem jest między innymi współpraca z DPD.

Jak deklaruje dyrektor zarządzający Swipboxu, strategicznym i biznesowym celem firmy na przyszły rok jest "rozbudowa sieci automatów paczkowych dla partnerów, w tym m.in. dla DPD Polska. Automaty Swipbox Infinity stanowią część budowanej przez DPD oferty out–of–home delivery, uzupełniając rozległą sieć punktów nadań i odbiorów DPD Pickup".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także