22.11.2018/15:57

Polski sektor magazynowy pozostaje w świetnej kondycji

Od początku stycznia do końca września 2018 r. wynajęto aż 2,8 mln mkw. powierzchni, a na rynek dostarczono 1,3 mln mkw. Blisko 2,1 mln mkw. magazynów jest w budowie – firma doradcza JLL podsumowała sytuację na rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce na koniec III kwartału 2018 r.

– Jak dotąd każdy kwartał 2018 r. odnotowywał wyniki lepsze niż w analogicznym okresie 2017, w rezultacie czego całkowita wynajęta powierzchnia do początku roku do końca września sięgnęła aż 2,8 miliona mkw. Popyt netto od początku roku (czyli nie obejmujący odnowień istniejących umów) wyniósł ok. 2,13 mln mkw. Rynek magazynowy w Polsce jest niezmiennie napędzany, przez operatorów logistycznych, którzy mają 41 proc. udziału w popycie netto od początku roku i sieci handlowe, na które przypada 33 proc. – komentuje Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych JLL w Polsce.

Najbardziej popularnym rynkiem dla najemców pozostawał region Polski Centralnej. Mimo, że 76 proc. popytu netto przypadło na pięć największych regionów, to wszystkie lokalizacje, łącznie z rynkami wschodzącymi cieszyły się zainteresowaniem ze strony najemców.

W pierwszych trzech kwartałach nowa podaż objęła projekty o łącznej powierzchni 1.3 miliona mkw., z czego 676 000 mkw. dostarczono tylko w III kw. Do wyrównania rekordu z poprzedniego roku brakuje około 950 000 mkw., co biorąc pod uwagę powierzchnię w budowie jest możliwe, jednak z powodu wydłużonego procesu deweloperskiego wciąż niepewne.

– Blisko 2,1 mln mkw. powierzchni magazynowo – przemysłowej znajduje się obecnie w budowie na terenie całej Polski. Pod względem aktywności deweloperskiej, liderem pozostaje region Polski Centralnej, gdzie aktualnie powstaje 500 000 mkw., a od początku roku do końca III kwartału oddano już 527 000 mkw., co stanowiło aż 40 proc. całkowitej nowej podaży w kraju – tłumaczy Maciej Kotowski, Konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Duża aktywność deweloperska obserwowana była również w Warszawie, na Górnym Śląsku i w Lubuskiem. Każdy z tych rynków powiększył swoje zasoby o ponad 140 000 mkw. Nowe magazyny budowane są w całej Polsce, warto jednak wspomnieć, że Trójmiasto (172 000 mkw.), Szczecin (130 000 mkw.) oraz Olsztyn (121 000 mkw.) wyróżniały się na tle pozostałych mniejszych rynków.

– Warto zauważyć, że sektor magazynowy zmierza w kierunku inwestycji typu ,,ostatnia mila” oraz SBU - Small Business Units, które pozwalają na zbliżenie się do docelowego klienta oraz znaczące skrócenie czasu dostawy. Podążając za trendem, niektórzy z deweloperów poza pojedynczymi budynkami w ramach swoich parków zdecydowali się na rozwój całych platform poświęconych logistyce miejskiej, np. Ideal Idea wprowadza Ideal City Park, 7R - City Flex, a Panattoni ma w swojej ofercie City Logistics – dodaje Tomasz Mika.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.