22.06.2017/10:00

Polski turysta częściej płaci kartą niż gotówką

Firma Mastercard opublikowała wyniki najnowszego badania na temat tego, w jaki sposób płacą polscy turyści. Wynika z niego, że częściej niż z gotówki korzystają oni z kart, które stanowią najpopularniejszy sposób regulowania płatności związanych z urlopem. Podróżujący z Polski kartą opłacają już 45 proc. wszystkich wydatków przed wyjazdem i 48 proc. tych w czasie podróży.

Według danych Mastercard wydatki te najczęściej dotyczą biletów lotniczych i zakwaterowania, związanych z wyjazdem zakupów i jedzenia w lokalnej gastronomii. Ankieta potwierdza też, że polscy turyści coraz więcej podróżują, dlatego Mastercard udostępnia ranking turystycznych „ukrytych skarbów” Europy oraz przypomina najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z kart płatniczych w czasie wakacji.

Jak wynika z ankiet, polscy turyści już niemal połowę wakacyjnych płatności realizują z pomocą karty, która stanowi najpopularniejszy sposób płatności, zdecydowanie wyprzedzając gotówkę. Wynika to z faktu, że płacenie kartą jest bezpieczniejsze i wygodniejsze niż korzystanie z gotówki. Widać to szczególnie w przypadku wyjazdów zagranicznych: karty nie tylko są akceptowane na całym świecie, ale płacenie nimi pozwala też uniknąć wizyt w kantorze.

Przed wyjazdem z kart korzystamy rzadziej niż inni Europejczycy (45 proc. vs. 55 proc. wydatków). Natomiast częściej niż turyści z innych krajów płacimy w ten sposób za zakupy przed urlopem (42 proc. vs. 29 proc.) oraz za ubezpieczenie (31 proc. vs. 24 proc.). Ponadto kartą płacimy najczęściej rezerwując zakwaterowanie (49 proc.) i loty (45 proc.).

Z kolei już w czasie trwania wakacji płacimy kartą chętniej niż inni Europejczycy (48 proc. vs. 45 proc.). W czasie urlopu bezgotówkowo najczęściej płacimy za zakupy (54 proc.), za posiłki w lokalnych restauracjach (53 proc.) oraz za bilety wstępu do atrakcji turystycznych (40 proc.).

Podróżując za granicę, najczęściej decydujemy się na wymianę waluty w kantorze przed wyjazdem (69 proc.). 16 proc. polskich turystów woli jednak płacić kartą w miejscu sprzedaży, zaś 15 proc. wypłaca pieniądze z bankomatów już w miejscu docelowym, dzięki czemu nie muszą odwiedzasz kantorów.

Wśród wakacyjnych destynacji odwiedzanych w ostatnim roku Polacy najczęściej wskazywali na kraje naszych sąsiadów oraz państwa południowej Europy – Hiszpanię i Niemcy (9 proc.), Czechy (8 proc.) oraz Włochy (7 proc.). Statystycznie, polski turysta wyjeżdża średnio 1,5 raza rocznie do Strefy euro i 0,9 raza rocznie do innych krajów. Badanie Mastercard potwierdza też, że najwięcej podróżujemy po Polsce – średnio jest to 6,7 wyjazdów rocznie.

- Coraz więcej osób docenia zalety podróżowania bez gotówki, zarówno w celach turystycznych, jak i służbowych. Dlatego Mastercard oferuje im uniwersalne, międzynarodowe rozwiązania, które zapewniają wygodę i bezpieczeństwo płatności. Polacy podróżują też coraz więcej, dlatego przygotowaliśmy dla nich listę największych, turystycznych ‘ukrytych skarbów’ Europy, która pomoże im w planowaniu wyjazdów w wyjątkowe, a jednocześnie nieoczywiste i dostępne cenowo miejsca – mówi Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.