06.03.2017/09:46

Polskie banknoty są bezpieczne

W Polsce najczęściej fałszowane są banknoty o nominale 50 i 100 zł. Po dwóch latach od modernizacji serii „Władcy polscy” ujawniono jedynie 282 sztuki fałszywych banknotów. Podróbki są zazwyczaj łatwe do zidentyfikowania. To dane z raportu o stanie bezpieczeństwa w Polsce w 2015 r., opublikowanego przez MSWiA.

Według danych Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego w 2015 roku odnotowano spadek liczby falsyfikatów banknotów polskich ujawnionych w obrocie gotówkowym o 32,4%. Najczęściej fałszowanymi nominałami pozostawały banknoty 50 i 100 zł – 56,2% ogółu – z uwagi na stosunkową łatwość ich dystrybucji przez zorganizowane grupy przestępcze w obiegu gotówkowym.

Zanotowano porównywalny do roku poprzedniego poziom liczby ujawnionych fałszerstw banknotów w najliczniejszych aglomeracjach (warszawskiej, śląskiej i dolnośląskiej). 77,6% ogólnej liczby stanowiły falsyfikaty kwalifikowane jako łatwe do weryfikacji ich autentyczności.

Modernizacja polskich banknotów z serii Władcy polscy o nominałach 10–100 zł w znaczący sposób przyczyniła się do ograniczenia zjawiska fałszerstw polskich znaków pieniężnych. Po blisko 2 latach funkcjonowania zmodernizowanych banknotów w obiegu gotówkowym do końca 2015 roku ujawniono jedynie 282 sztuki fałszywych banknotów zmodernizowanych.

Fałszywe banknoty waluty polskiej są wytwarzane na terenie Polski przy wykorzystaniu najprostszych i najbardziej dostępnych technik drukarskich – druku atramentowego i laserowego, a zatem podstawowe zabezpieczenia, jak np. znak wodny czy nitka zabezpieczająca, są imitowane przez ich nadrukowanie.

Podobnie jak w latach poprzednich, w 2015 roku zagrożenie przestępczością fałszerstw waluty polskiej nie było duże. Odsetek falsyfikatów w stosunku do wszystkich banknotów będących w obiegu wynosił znacznie poniżej 1%.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.