06.12.2016/20:21

Polskie firmy drobiarskie mogą „zachorować” na ptasią grypę

W związku z potwierdzeniem wystąpienia pierwszego ogniska ptasiej grypy u drobiu w Polsce (w pow. gorzowskim), wystąpią ograniczenia w eksporcie mięsa i produktów drobiowych z terytorium Polski.

Zgodnie informacją Inspekcji Weterynaryjnej eksport drobiu z Polski nie może być prowadzony do następujących krajów: Algieria, Azerbejdżan, Chiny, Gruzja, Japonia, RPA, Tajwan i Wietnam.

W ocenie zarządu spółki Indykpol S.A. zdarzenie to może mieć niekorzystny wpływ na wyniki finansowe spółki. Na rynku chińskim i RPA spółka realizowała rosnącą sprzedaż eksportową i wiązała z tymi rynkami istotne plany rozwojowe.

Ze względu na fakt, że nie jest znany okres na jaki został ograniczony eksport produktów drobiowych z Polski przedstawiciele Indykpolu nie są w stanie precyzyjnie ocenić wpływu tego zdarzenia na przyszłe przychody i zyski.

Wystąpienie ogniska ptasiej grypy nie powinno wpłynąć na eksport spółki oraz firm z branży drobiarskiej na rynek unijny.

Jak wynika z danych resortu rolnictwa w pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 r. z Polski wyeksportowano blisko 705 tys. t mięsa i podrobów drobiowych, czyli o ponad 17 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wzrost ten napędzany był głównie przez eksport do naszych dwóch największych odbiorców mięsa drobiowego, czyli do Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.