20.11.2020/11:56

Polskie sery i masło szturmują ukraińskie sklepy

W pierwszych ośmiu miesiącach 2020 r. wartość eksportu produktów mleczarskich z Polski na Ukrainę była znacząco większa niż przed rokiem. W sprzedaży na rynek ukraiński dominowały sery i masło, które stanowiły blisko 90 proc. całkowitej wartości eksportu – podają analitycy banku BNP Paribas w serwisie agronomist.pl.

Według danych Eurostat, w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 r. wartość eksportu produktów mleczarskich z Polski na Ukrainę była o 225 proc. większa niż w analogicznym okresie przed rokiem i wyniosła 80,8 mln EUR. Oznacza to, że Ukraina stała się największym, pozaunijnym odbiorcą produktów mleczarskich z Polski (wyprzedzając Chiny) i trzecim największym ich odbiorcą ogółem (po Niemczech i Czechach). Sprzedaż produktów mleczarskich na rynek ukraiński wzrosła również z pozostałych krajów UE, jednak w mniejszym stopniu (o 90 proc.), niż z Polski. Tym samym, w analizowanym okresie udział naszego kraju w całkowitej sprzedaży produktów mleczarskich z UE na Ukrainę zwiększył się z 37 do ponad 50 proc.

Najważniejszą pozycją w eksporcie produktów mleczarskich z Polski na Ukrainę były sery dojrzewające, które stanowiły 50 proc. wartości (40,4 mln EUR) całkowitego eksportu produktów mleczarskich. Ich wolumen w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 r. wyniósł 10,7 tys. t i był o 211 proc. większy niż w analogicznym okresie 2019 r., a wartość wzrosła o 208 proc. Dodając do serów dojrzewających, sery świeże i topione, okazuje się, że ich wartość stanowiła 70 proc. całkowitego eksportu produktów mleczarskich.

Większego znaczenia, szczególnie w okresie wiosennego nasilenia pandemii, nabrała też sprzedaż masła, którego wolumen eksportu wyniósł 4,8 tys. t wobec zaledwie 0,2 tys. t przed rokiem. Wartość eksportu masła wyniosła 14,9 mln EUR wobec 0,6 mln EUR w pierwszych ośmiu miesiącach 2019 r.

Więcej na agronomist.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także