18.04.2020/18:19

Ponowne otwarcie sklepów nie jest warte ryzyka - mówi słowacki premier

Ponowne otwarcie większej liczby sklepów będzie miało zbyt mały wpływ na gospodarkę i nie jest warte ryzyka, powiedział premier Słowacji, obiecując przedstawić harmonogram zniesienia ograniczeń w przyszłym tygodniu – podaje Bloomberg.com.

Premier Igor Matovič powiedział, że gospodarka o wartości 103 mld dolarów działa w tej chwili na około 70 proc. swojej mocy, a umożliwienie wznowienia działalności niektórym sprzedawcom nieistotne zwiększy obroty, jedynie o 2 punkty procentowe. Czas ponownego otwarcia będzie zależeć tylko od zaleceń naukowców i „żaden ekonomista o tym nie zdecyduje - powiedział dziennikarzom we wtorek w Bratysławie.

Słowacja jest jednym z państw, które najmniej ucierpiały w wyniku pandemii, a jako jedna z pierwszych zamknęła sklepy, bary oraz obiekty kulturalne i sportowe. W kraju liczącym 5,4 mln osób zarejestrowano tylko 835 przypadków zakażenia wirusem SARS-Co-V-2 i dwa zgony. To czwarty najniższy wynik w Unii Europejskiej po Bułgarii, Łotwie i Malcie.

Podczas gdy inne państwa, które odnotowały więcej zakażeń i zgonów, takie jak Austria i Dania, stopniowo łagodzą ograniczenia, Słowacja odmawia, nawet gdy liczba nowych infekcji maleje. Wiele firm przemysłowych wstrzymało produkcję z powodu zakłóceń łańcucha dostaw i niższego popytu, ale przedsiębiorcy zwracają się do rządu o złagodzenie ograniczeń.

Deficyt budżetowy w gospodarce zorientowanej na eksport, zdominowanej przez przemysł samochodowy, może w tym wzrosnąć do 10 proc. PKB. Rząd obiecał wydać 1,2 mld euro miesięcznie na środki mające na celu ochronę pracowników przed bezrobociem.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Bez pośpiechu 18.04.2020

    A u nas parcie wielkich sieci i nakręcanie juz ludzi by ruszyli do sklepów i centrów handlowych .. Słowacki premier ma rację. Sklepy powinny być otwierane bardzo ostrożnie, nawet za pół roku.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.