07.01.2019/13:26

Posłowie chcą wyeliminować plastik ze sklepów. Powstał parlamentarny zespół Zerwij z Plastikiem

17 posłów i posłanek Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej utworzyło parlamentarny zespół "Zerwij z plastikiem". Parlamentarzyści zapowiadają walkę o to, aby ze sklepów w Polsce zniknęła żywność pakowana w plastikowe opakowania.

Przewodniczącą nowego zespołu została Agnieszka Pomaska. Dotychczas zespół nie zabrał się jeszcze na posiedzeniu. Jednak jego szefowa w rozmowie z wyborcza.pl zapowiedziała, że wkrótce zamierza zorganizować pierwsze spotkanie, które połączone zostanie z konferencją naukową. Zaproszeni mają zostać wszyscy posłowie.

Inicjatorka zespołu ma nadzieję na to, że w kwestii walki o eliminację plastiku ze sklepów uda się osiągnąć polityczny konsensus różnych stron politycznych i w ten sposób doprowadzić do zmian legislacyjnych.

– Temat plastiku jest nowy, więc na początek napisałam interpelację do ministra zdrowia, żeby upewnić się, jaki jest zakres legislacji w tej kwestii i czy ministerstwo coś przygotowuje. Na pewno jest jednak kilka pól, które należałoby uregulować - powiedziała Pomaska portalowi wyborcza.pl.

Interpelacja autorstwa posłanki oraz Pawła Olszewskiego wpłynęła do marszałka Sejmu 24 grudnia ub.r., a wysłana została do ministra zdrowia 3 stycznia. W dokumencie czytamy, że "pakowanie warzyw i owoców w folie to prawdziwa plaga hipermarketów, która niszczy nasze zdrowie". - Naukowcy udowodnili bowiem, że pestycydy z warzyw i owoców wchodzą w interakcję z plastikiem i działają przez to jeszcze silniej - napisano w interpelacji.

Ponadto Pomaska i Olszewski zauważają, że "substancje groźne dla naszego zdrowia mogą występować w przeróżnych produktach, z którymi stykamy się na co dzień", takich jak między innymi "środki czystości, zabawki, meble, czy - przede wszystkim - opakowania żywności". - Mimo, iż coraz więcej osób czyta etykiety ze składem żywności, którą kupuje, to jeszcze niewielu sprawdza w jakiej jakości tworzywo została ta żywność zapakowana - ubolewają posłowie w interpelacji.

W rozmowie z wyborcza.pl Pomaska zapowiada, że chciałaby "wywrzeć wpływ na sieci sklepów, żeby nie pakowały w folie produktów żywnościowych". Pomaska podaje przykład Lidla, który w Wielkiej Brytanii zapowiedział, że wkrótce poczyni taki krok.

- W Polsce jeszcze tego nie mamy, bo nie ma u nas takiej odpowiedzialności dużych firm, ani społecznej presji. Dlatego uważam, że potrzebna jest także presja legislacyjna - twierdzi Pomaska.

Zdaniem Pomaskiej i Olszewskiego, sposobów na ograniczenie stosowania plastiku w Polsce może być wiele. - Istotne są jednak zmiany systemowe: tworzenie własnych ustaw lub implementacja rozwiązań na poziomie prawa europejskiego. Przede wszystkim jednak trzeba postawić na większą świadomość o tym, że wraz z dobrodziejstwem plastiku przyszły też różne zagrożenia - napisali posłowie PO-KO w interpelacji.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Tworzywa.PL 18.01.2019

  Całkowita indolencja, ignorancja i brak zrozumienia istoty rzeczy w temacie roli, znaczenia i wpływu tworzyw sztucznych (nie "plastików") na życie człowieka.
  Myślę, że jako politolog z dyplomem na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego winna Pani zmierzać najwłaściwszą i jedyną możliwą w tym przypadku drogą - staranne odrobienie lekcji CZYM SĄ TWORZYWA sztuczne i jakie mają właściwości (zwłaszcza te w które pakuje się "żywność w hipermarketach"). Jeśli Pani chęci do poszerzenia horyzontów myślowych i wiedzy są tak samo duże jak uprawiana "propaganda" zapraszam do kontaktu. Z chęcią poniesiemy oświaty kaganek na czele... bez względy na to kogo ma "doświetlić"... Pozdrowienia /Red. Naczelny/

 • POgromca 09.01.2019

  Banda POpulistów i przekrętów, zero dobrych intencji tylko POza!
  Plastik rozkłada się od 100 do 1000 lat
  Szkło ponad 4000 lat
  Ciekawe jaką alternatywe dla plastikowych opakowań zaproponują i jaką podwyżkę ich pomysł zaserwuje odbiorcy ostatecznemu.

 • HK 08.01.2019

  A co w zamian? Wycinka drzew, żeby były ekologiczne papierowe torebki?
  Problem może leżeć nie w samym pakowaniu, a w odzysku tych opakowań. Może wywierajmy presję na obywateli, żeby czuli się obywatelami i nie rzucali śmieci byle gdzie (np. do Bałtyku), tylko je segregowali. Wbrew pozorom większość śmieci nadaje się do przetworzenia, np. na energię.

 • gosc 07.01.2019

  Zespol i Pomaska moze wczesniej skonczyc na smietniku POza sejmem .

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.