10.08.2018/10:44

Posłowie: Orlen narzucając franczyzobiorcom zakupy w Eurocashu uderza w polski kapitał!

Grupa 14 posłów - wśród nich m.in. Marek Jakubiak i Jarosław Sachajko - w interpelacji do premiera Mateusza Morawieckiego zapytała o narzucanie przez PKN Orlen franczyzobiorcom tej firmy współpracy z Eurocashem. Odpowiedź na interpelację już wpłynęła, jednak nie odniesiono się w niej bezpośrednio do któregokolwiek z pytań posłów.

PKN Orlen ma dziś w Polsce ponad 1700 stacji paliw działających pod szyldami Orlen i Bliska, z czego kilkaset działa w modelu franczyzowym. Jak twierdzą posłowie, do 12 czerwca br. franczyzobiorcy sieci w dużej mierze mogli zaopatrywać przystacyjne sklepy u wybranych przez siebie dostawców - tych, którzy "byli najdogodniejsi dla prywatnych stacji".

- Od tego czasu asortyment, który stacja chce zamówić, musi pochodzić od spółki akcyjnej wybranej przez Orlen. (...) Koncern ten narzuca spółkę akcyjną Eurocash, u której produkty mają być zamawiane i później przez tę spółkę dostarczane - napisali posłowie w interpelacji.

- Tych samych produktów, które są w posiadaniu wspomnianej spółki, nie można zamówić u innego dostawcy, co powoduje, że przedstawiciele lokalnych firm nie mogą sprzedawać swoich produktów. Przyczynia się to do upadku małych firm, które w konsekwencji tracą dotychczasowe dochody i z czasem będą musiały ogłosić swoją upadłość - uważają posłowie.

Jak napisali parlamentarzyści w interpelacji, ich zdaniem takie działania Orlenu wobec franczyzobiorców powodować mają także "dezorganizację czasu pracy, ponieważ lokalne firmy bardzo sprawnie dostarczały zamówiony asortyment". Posłowie tłumaczą, że "dotychczas właściciele [stacji] współpracowali z firmami, które działały na tym samym terenie, co niwelowało wysokie koszty transportów".

- Nowa polityka wprowadzona przez koncern Orlen uderza także w kapitał polski. Narzuca wybranego przez siebie dostawcę, którym jest portugalskie przedsiębiorstwo Eurocash (notowana na warszawskiej giełdzie polska spółka, która kontrolowana jest przez portugalskiego biznesmena Luisa Amarala - dop. red.). Nagminnie pojawiali się managerowie, którzy zachęcali do podpisywania umów z firmą Orlen przez właścicieli stacji. Trzeba także wspomnieć, że prywatne stacje w przeciwieństwie do sieciowych muszą płacić franczyzę (pisownia oryg. - red.). Wprowadzenie określonego dostawcy uniemożliwia im wybranie dogodniejszego i tańszego dostarczyciela produktów - napisali posłowie.

Posłowie wystąpili z pytaniami do premiera o to, z jakiego powodu nastąpiło "całkowite zawężenie wszystkich dotychczasowych dostawców na prywatnych stacjach", "dlaczego właściciele lokalnych firm nie mogą nawiązywać współpracy z poszczególnymi stacjami" oraz "jakie racje przemawiały za zobowiązaniem wszystkich prywatnych stacji do korzystania z usług określonego dostawcy".

Dodaj komentarz

8 komentarzy

 • Daro 22.08.2018

  Widzę że piszą tutaj chyba kierownicy Eurocashu , po wynikach jakie ma EC to nie długo Orlen będzie szukał nowego dostawcy. Na marginesie jak PIS taki patriotyczny to powinien wręcz zakazać zakupu w EC.

 • Przyszły emeryt 14.08.2018

  Akcjonariuszami a zatem współwłaścicielami Eurocashu są polskie fundusze emerytalne (PZU, PKO ...). Więc wsparcie Eurocashu to jest działanie również na korzyść polskich funduszy i polskich emerytów, którym te fundusze będą wypłacały emerytury z tego co Eurocash zarobi.

 • lech 14.08.2018

  Przy tych wynikach EC, to długo nie powożą

 • Handlowiec 13.08.2018

  No tak, posłowie z Kukiz'15, niech zgłoszą jeszcze skargę, ze franczyzobiorcy lokali np. McDonalds nie mogą kupować kotletów klepanych w kuchni u cioci Krysi, tylko muszą brać te narzucone przez firmę.Taki cyrk.
  Ludzie- franczyzobiorca biorąc znak ORLEN ma dużo większe obroty w sklepie. I taka jest umowa, że za znakiem musi iść jakość dostaw, która była wynegocjowana na linii ORLEN - Eurocash. A jak franczyzobiorcą się nie podoba ORLEN i dostawy EC, niech zrezygnują z narodowego dostawcy paliw i przejdą na swoje. Zobaczymy ile zarobią. To są takie same rewelacje jak z zakazem handlu w niedzielę - jednak to najmniejsi najwięcej stracili!

 • Blick 13.08.2018

  A pan spadochroniarz Obajtek miał być takim patriotą! Dlaczego teraz oszukuje Polaków i kuma się z obcym kapitałem. Kasa i jeszcze raz kasa?

 • Piotr 12.08.2018

  Jest to ratowanie Eurocashu, układy , układziki..
  " Zreszta co złego w dostawach z Eurocashu?" . Oczywiście że nic. Ale narzucanie jednego dostawcy to co innego.
  " inwestor mocno wspierający to co Polskie i inwestujący większość w Polsce." Proszę poczytać o działaniach Eurocashu wobec kontrahentów, pracowników, w internecie dużo tego
  "Poza tym połowa firmy jest w rękach polskich właścicieli." Luis ma 43% , z nikim się nie liczy. Pozostali są bardzo rozproszeni nie stanowią siły.

 • Ludowy obserwator 11.08.2018

  Zreszta co złego w dostawach z Eurocashu? Gość zainwestował w Polsce i zamiast wdzięczności spotyka go ostracyzm i niechęć. Stworzył sieć zaopatrująca tysiące małych lokalnych sklepów które bez Eurocashu dawno by padly( duża ich cześć). Firma ktora od lat popiera tylko to co Polskie i tylko w Polsce inwestuje.... skąd ta niechęć? Jestem za polskim kapitałem,ale tutaj jest akurat obcy inwestor mocno wspierający to co Polskie i inwestujący większość w Polsce. Poza tym połowa firmy jest w rękach polskich właścicieli.

 • Franczyza1 10.08.2018

  To dopiero ciekawe, jacy to franczyzobiorcy Orlenu ubrali posłów w swoje rozgrywki. Wiadomo, że centralne dostawy dają ujednolicenie oferty dla klienta, a im więcej niezależności ma właściciel stacji, tym większy bałagan w sieci.
  A Orlen, jak nie zrealizuje zakupów albo promocji, to w efekcie mniej zarobi.

  Dziwne rozgrywki i wciąganie posłów w prywatne biznesiki kilku panów...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.